30 de voorbereiding van de plannen; de totstandkoming van de plannen en de uitvoering. Voor elk dezer rubrieken mogen enkele punten worden aange- teekend. Het zou voor den stedebouwer van belang zijn, te kunnen profi- teeren van de uitnemende locale kennis van den Landmeter. Deze zou kunnen leiden tot betere kennis van zeden en gebruiken bij eigendomsindeeling, oriënteering van perceelen, plaatsing van ge bouwen op de eigendommen, terreinafscheiding, enz. Deze locale kennis zou de gegevens kunnen verstrekken omtrent den samen hang tusschen perceelsvorm en nederzettingsvorm eenerzijds en de maatschappelijke en physisch geografische gegevens anderzijds. En meer verwijderd, doch niet minder belangrijk, zou zij kunnen leiden tot de studie van de eigendomsontwikkeling, de eigendomsverhou ding en verdeeling en vooral den socialen en maatschappelijken achtergrond hiervan. Vervolgens maakt de stedebouwer gretig gebruik van het kaart materiaal dat Kadaster of Landmeter levert of leveren kan. Enkele wenschen mogen hier nog naar voren worden gebracht. Er bestaat vooral behoefte aan drie soorten kaarten: le. Kadastrale kaarten op schaal 1 1000 voor de bebouwde kom men. In de toekomst, wanneer saneeringsplannen, regelingen voor de bebouwde kom, rooilijnvoorschriften e.d. steeds meer gevraagd zullen worden, zal de noodzaak van de 1 1000 kaar ten onweerlegbaar zijn. 2e. Kadastrale kaarten 1 2000 of 1 2500. Het verdient uiteraard sterk de voorkeur om slechts één schaal hier te voeren. De eischen die de stedebouwer aan deze kaarten stelt, zijn naast uniformiteit in de schaal, ook de aanpassing van de bladen on derling, en het passen in de Rijksdriehoeksmeting. Deze kaar ten vormen den aangewezen ondergrond voor alle uitbreidings plannen in onderdeden. 3e. Kaart 1 10.000 berustende op de kadastrale kaart, aangevuld met eenige belangrijke topografische gegevens en met vereen voudiging in de kommen. Uiteraard zouden ook deze kaarten moeten passen in het Rijksdriehoeksnet en in eenheden be schikbaar moeten worden gesteld, die overeenkomen met de indeeling van de topografische bladen. Het belang van de be schikking over deze bladen is bijzonder groot. Ik moge slechts noemen Streekplannen en uitbreidingsplannen in hoofdzaak, bodemkaarteering, traceering van wegen, ruilverkavelingen en ontginningsplannen. Behalve deze kaarten zijn uiteraard vaak andere kaarten en me tingen van belang, waarbij de hoogtekaart en de terreinprofielen hier in het bijzonder genoemd mogen worden. De tweede rubriek, nl. die van de totstandkoming en uitvoering van stedebouwkundige plannen, waaronder hier gemakshalve ook ruilverkavelingen en openbare werken gerekend worden, vraagt om

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 30