313 toezicht op de begrotingen druk in de gewenste richting kon uitoefe nen een Geodetische Commissie ingesteld ter verzorging van de coör dinatie op landmeetkundige grondslag, dan was een bijna ideale toe stand ontstaan. Door een kaarteringscommissie in te stellen, die uitsluitend de coördinatie op landmeetkundige grondslag nastreefde, heeft men een grote fout gemaakt en daarin dreigt men thans opnieuw te vervallen. Wij zullen met deze samenvatting van het standpunt van Kolonel Kint volstaan en in het vervolg van ons verslag voorbij moeten gaan aan de vaak scherpe discussies waartoe het aanleiding gaf in eerste instantie over de voorgestelde samenstelling van het Directorium, waarmede de Heer Kint het niet eens bleek te zijn doch welke voor een objectief verslag niet ter zake dienende zijn. De Voorzitter, overgaande tot de behandeling van de agenda, merkte op, dat een kaart zelf middel zijnde voor bepaalde doelstellingen haar karakter en nauwkeurigheid ontleent aan deze laatste. Het zoeken naar het zo juist mogelijke gebruik van de kaart en naar de middelen tot het ontstaan wat het doel is van de coördinatie vereist een combinatie van verschillende kaarttypen en -groepen. Het weglaten van het meetkundig element uit een kaart betekent kartografisch een grote stap achteruit; de correlatie tussen het meet- en kaarteerwezen is zo groot, dat de splitsing in twee afzonderlijke delen niet aanvaard baar is. Enkele aanwezigen wezen erop, dat soms spoedshalve met minder nauwkeurig kaartmateriaal genoegen moet worden genomenhet streven behoort dan evenwel op betere kaarten gericht te blijven. Het Directorium zal in dezen regelend moeten optreden. Als bijkomend product wordt daarbij de zo gewenste eenheid van adres verkregen. Het zal zo betoogde de Voorzitter voor elke belanghebbende een groot voordeel betekenen, dat hij zich met zijn moeilijkheden kan wenden tot een bepaalde instantie. Het moeten is voor de goed willende geen bezwaar en voor de andere noodzakelijk. De topografische kaarten hebben bijgedragen tot de oplossing van het kaarteringsvraagstuk, maar hebben de oplossing zeker niet ge bracht. Het ging erom de top. kaart .behalve voor haar militaire doel stelling te gebruiken voor allerlei andere doelstellingenhet persoon lijke element in deze kaarten, ontstaan door schetswerk, dat als een zeer nadelige factor is aan te merken, zal in de nabije toekomst ver vallen, wanneer een aanvang wordt gemaakt met de vervaardiging van een „aeronautical chart" (1:1.000.000). De daarvoor benodigde foto's zullen nog gebruikt worden voor kaarten op schaal 1 100.000, waarin een grote aantrekkelijkheid zit. Deze zullen, met het gebruik der foto's, echter slechts informatorische gegevens kunnen verschaf fen. Zij geven dus evenmin een afdoende oplossing' van het kaar teringsvraagstuk. De incidenteel bestaande kaarten op grotere schaal vormen „een warenhuis van specialiteiten", waarin een grote verbetering dient te komen. De stoot, die aanleiding gaf tot kaarten op grote schalen, werd ge geven door de behoefte aan registraties gebaseerd op het Ned.-Indische

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 317