315 kaarteringsaangelegenheden en het recht heeft alle instanties op dit gebied bijeen te roepen. Het College moet ordenende bevoegdheden hebben, het is wel deskundig doch niet uitvoerend. De vorming van deelstaten zal een decentraliserende invloed hebben, waartegenover een centraal College moet staan, dat gezag heeft om de kartografische belangen te coördineren en om de diensten bij zich te roepen, ze op fouten en leemten te wijzen, overleg met hen te plegen. Want het goede in de wereld, aldus Spr., komt tot stand door het overleg van mensen die hun levenstaak in hun werk gevonden hebben. Of het op grond van deze uitspraak was, kunnen wij niet beoor delen, maar een feit is het, dat de vergadering het tenslotte en niet zonder grote moeite eens werd over de volgende conclusies Onder kaart wordt verstaan het archief van landmeetkundige en bijbehorende administratieve gegevens, omvattende alle belangrijke meet- en kaartgegevens. Het is wenselijk, dat de betrokken diensten overleg plegen met het Directorium over belangrijke meet- en kaarteerwerkzaamheden en daarover alle gewenste inlichtingen verschaffen. Het is wenselijk, dat de diensten van hun werkzaamheden af schriften verstrekken aan degene, die met de bewaring ervan belast is. Het Directorium geeft na het gepleegde overleg richtlijnen omtrent opzet en uitvoering der metingen en kaarteringen. Het kan deze bevoegdheden delegeren aan aangewezen hoofden van diensten en deelstaten. Het Directorium bevordert standaardisatie en normalisatie van de legenda's der kaarten. De bewaring van de kaart geschiedt onder leiding van het Directo rium bij de federale diensten en de diensten van deelstaten. Het Directorium bepaalt op welke wijze en onder welke voorwaar den afschriften van de kaart zullen worden gegevenhet kan daarbij <ie afgifte van originelen of afschriften verbieden. Het Directorium zal overleg plegen met de betrokken diensten om trent de verdeling der kosten en bepaalt de kosten van inzagen of afschriften van de kaart. Bij verschil van mening omtrent belangrijk heid, opzet, uitvoering, bijhouding en bewaring beslist het Direc torium. Voorts verenigde de vergadering zich nog met de suggestie van Dr Honig om t.a.v. de samenstelling van het Directorium in te lassen „De Voorzitter van het Directorium maakt deel uit van het Dagelijks Bestuur van de Natuurwetenschappelijke Dienst". Tenslotte werd men het nog eens over de bladindeling voor de kaart i5.000, met bladen van 70 X 70 cm (2' bij 2' in de polyederprojectie), waarna deze (vijfde) vergadering werd verdaagd. Delft, 30 October 1947. J. G. Fortuin

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 319