31 medewerking der landmeters. Men denke vooreerst aan de practische voorbereiding van ont- eigeningen, herverkavelingen en ruilverkavelingen. De practijk heeft uitgewezen, dat bij een plan, waarbij verschui ving van eigendommen of onteigeningen plaats moeten vinden, on verschillig of dit een plan tot traceering van wegen, kanalen e.d. of uitbreidingsplannen of saneeringen van bebouwde kommen, weder- opbouwplannen of ruilverkavelingen betreft, de landmeter en ont werper hand in hand moeten gaan. De eigendomsverhoudingen en vooral de mogelijkheden, beïn vloeden de plannen; de ontwerpen geven anderzijds de werkzaam heden aan van den landmeter. Wordt deze samenhang verbroken, dan ondervindt of de uitvoering stagnatie of blijkt soms onmogelijk! of de resultaten zijn niet voldoende gericht op de totaliteit van het plan. Dit laatste slaat zoowel op de doelmatigheid als op de schoon heid. Er ligt op dit terrein nog ruime ontplooiingsmogelijkheid voor de landmeters. 1 Bij de opstelling van saneeringsplannen zullen meestal zeer veel vraagstukken kunnen worden voorbereid en opgelost en vooral tot uitvoering worden gebracht, die nu of door den stedebouw- kundige, of door den civiel-technicus of door administratieve menschen moeten worden aangepakt. De saneeringen zullen in de nabije toekomst op groote schaal moeten worden aangepakt. In verschillende kringen van vakwereld en Overheid is dit een ernstig punt van overweging. De kostbaarheid van de saneeringen, doordat de vaak vele malen afgeschreven gebouwen nog steeds een aanzienlijke waarde behouden, doen naarstig zoeken naar maatregelen die reeds tijdig de afschrij ving veilig stellen. Hierbij zij gedacht aan de verplichte af schrijving van alle panden in een aan te wijzen saneeringsge- bied, gedurende een aantal jaren die aan de uitvoering vooraf gaan Het is duidelijk, dat soortgelijke maatregelen zeer veel werk zullen vragen van betrokken diensten, waarbij de deskun dige op het gebied van landmeten en kadaster een belangrijke rol moet gaan spelen. 2. De onteigeningen ten behoeve van uitvoering van allerhande werken van de Overheid, zooals dijk- en wegenaanleg, stads uitbreiding, inpoldering, aanleg van industrieterreinen enz. vra gen om een uniforme wettelijke regeling. Deze onteigenings wet moet de snelheid en de hanteerbaarheid hebben van de ont eigeningsbevoegdheid van den Wederopbouw, maar toch ook iets van de rechtszekerheid van de oude onteigeningsprocedure. Maar bovenal behoeft het onteigeningswerk een deskundig ap paraat, hoe dan ook georganiseerd, centraal of gedecentrali seerd. De bezetting zal grootendeels geleverd moeten worden door de landmeetkundigen. Reeds zijn er diensten van gemeen ten, Rijks- en Provincialen Waterstaat overgegaan tot aanstel ling van landmeters. 3. Direct volgend op de onteigening moge ook hier naar voren ge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 31