316 Boekbeoordeling Inrichting van het Kadaster en voorschriften betreffende de Landmeetkundige Dienst, door A. C. J. H o f, Land meter van het Kadaster, Hoofd van het Centraal teken en opleidingsbureau te 's-Gravenhage216 blz., 14 X 20 cm, prijs 2.50 (te bestellen bij de Rijksdrukkerij en -uit geverij, rechtstreeks of door bemiddeling van een post kantoor), 1947. Volgens het voorbericht van de schrijver is de uitgave vooral be stemd voor de opleiding voor het tweede examen voor tekenaar van het kadaster. Het is derhalve een studieboek voor aanstaande ambte naren, die wanneer zij op het Centraal teken- en opleidingsbureau in opleiding worden genomen nog op geen enkele wijze met de bureaux van de landmeetkundige dienst of met de hypotheekbewaringen hebben kennis gemaakt. Het samenstellen van een boek, dat niet alleen een beschrijving moet geven van de taak van de landmeetkundige dienst van het kadaster, de betekenis van de hypothecaire en kadastrale stukken, de toepassing van verschillende voorschriften, maar bovendien nog gericht moet zijn op het bekwamen van de leerling voor het beroep van tekenaar van het kadaster, is voorwaar geen gemakkelijke opgave. Door het systematisch bundelen van diverse artikelen uit de Alge mene Instructie voor de Ambtenaren van het Kadaster, van de voor schriften neergelegd in verschillende circulaires en aanschrijvingen en van de vele ongeschreven regels uit de landmeetkundige praktijk, is de schrijver erin geslaagd de stof in een gemakkelijk leesbare vorm te gieten. In het boek zijn geen modellen opgenomen van de kadastrale en hypothecaire registers of staten, noch van de formulieren bij de land meetkundige dienst in gebruikhierdoor wordt de leerling bij zijn studie genoopt een kadastraal plan, een staat 75, een legger enz., „in natura" te raadplegen, hetgeen ik voor hem als een voordeel be schouw. Vrijwel de gehele stof had in de hoofdstukken I tot en met VI, welke achtereenvolgens de kadastrale plans, de kadastrale boekhou ding, de hypothecaire boekhouding, het veldwerk, de hulpkaart en de staat 75 behandelen, opgenomen kunnen worden. Terecht heeft de schrijver hiervan afgezien, immers het aantal voorschriften voor bijzondere gevallen gegeven is zo groot, dat waren deze alle in de genoemde hoofdstukken verwerkt, de duidelijkheid en de overzichte lijkheid van de leerstof hierdoor stellig zouden zijn geschaad. Door een groot aantal tekeningen en voorbeelden in de tekst opge nomen wordt de toepassing van vele voorschriften verduidelijkt. In het bijzonder verdienen de vele voorbeelden te worden genoemd voor de toepassing van artikel 88 I.K. en van de aanschrijving van 9 Augus tus 1916, nr 70 (bezittersaanschrijving), waarbij een aantal gevallen met een zekere climax van moeilijkheden wordt besproken. De schrijver geeft hier een serie standaardvoorbeelden, die moeten

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 320