32 bracht worden de herverkaveling ten behoeve van uitvoering van werken. Dit is een lang gekoesterde wensch, die beoogt de gevolgen van onteigeningen te verzachten. Het verschil met de ruilverkaveling bestaat hierin, dat het doel van de ruilverkave ling is betere bedrijfsvoering in den landbouw. Het doel van deze herverkaveling is de betere uitvoering en exploitatie van de uit te voeren publieke werken. De intense werkzaamheid van de ambtenaren van den Weder opbouw die, zij het op grond van de onteigeningsbevoegdheid - van het College van Algemeene Commissarissen voor den We deropbouw, soortgelijken herverkavelingsarbeid doen, heeft wel uitgewezen dat hier een groote hoeveelheid werk kan schuilen voor deskundige krachten. 4. De ruilverkaveling heeft reeds gedemonstreerd welk uitgebreid arbeidsveld hier voor de landmeters ligt en behoeft hier niet nader te worden toegelicht. In al deze werkzaamheden moge de samenwerking met de stede bouwkundigen nog eens extra worden bepleit, omwille van de veel omvattendheid en de totaliteit van de vraagstukken die zich in alle soort plannen voordoen, en ook omwille van de schoonheid van stad, dorp en landschap. Moge dit slot dan tevens een pleidooi zijn voor de grootere en breedere werkzaamheid in ons maatschappe lijk leven van den landmeter, maar ook voor de veelzijdigheid in zijn opleiding en ontwikkeling, die niet louter voor kadaster, doch ook voor stedebouwkundigen, cultuurtechnischen, civieltechnischen en zelfs min of meer architectonischen arbeid zijn onmisbaar aan deel zal moeten geven. Beknopt Verslag van de 23e Algemeene Vergadering van de Hoofdafdeeling „Ruilverkaveling'' der Nederlandsche Heidemaatschappij. Op 28 Augustus 1946 werd te Zwolle in Hotel Van Gijtenbeek de 23e Algemeene Vergadering van de Hoofdafdeeling „Ruilverkaveling der Ned. Heide Mij. gehouden. De belangstelling was niet groot te noemen. Slechts 15 leden waren bijeenge- komen. Van het uit 10 personen bestaande bestuur waren tegenwoordig de heeren Mr F. Baron van Haersolte, welke bij afwezigheid van den voorzitter als zoo danig optrad en Ir A. Eshuis, wnd secretaris. In zijn openingswoord trok de voorzitter een vergelijking tusschen de opper vlakten der gereedgekomen en der aangevraagde ruilverkavelingen. Het instituut der ruilverkaveling is als een sneeuwbal tot rollen gebracht. De uitvoering houdt echter geen gelijken tred met de aanvragen. Het aantal niet-behandelde ruilver kavelingen maakt, dat propaganda voor ruilverkaveling geen zin heeft. Tijdens den oorlog ontstonden moeilijkheden bij de uitvoering door gebrek aan arbeidskrachten en materialenschaarschte. Ook heden ten dage ondervindt men moeilijkheden bij de uitvoering door de zelfde oorzaken. Ruilverkavelingen gepaard gaande met wederopbouw van door den oorlog geteisterde gebieden WalcherenBetuwe, Groesbeek, Bommelerwaard, Limburg) genieten thar.s voorrang.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 32