33 Wij zullen iets van de perfectie van het werk moeten inboeten om zoo goed koop mogelijk te kunnen werken. Machinale uitvoering der grondwerken ver dient thans overweging. Uit de ingekomen stukken werd voorgelezen een schrijven van den Heer Sillevis, controleur der grondbelasting te 's-Hertogenbosch, die verhinderd was de vergadering bij te wonen en daarom schriftelijk de aandacht vestigde op de vrijkomende vliegvelden. In sommige gevallen wordt uitzetting van de kadastrale grenzen der perceelen gevraagd, om de eigenaren hun oude perceelen weer in gebruik te doen nemen. Indien de omstandigheden daartoe aanleiding geven, verdient het overweging om de vrijkomende gronden eerst aan een ruilverkaveling te onderwerpen. Op verzoek van het Bestuur gaf de Heer IrMohrmannin aansluiting op dit schrijven, een uitvoerige uiteenzetting over de ligging en grootte der vliegvelden in Nederland vóór 1940, tijdens den oorlog en na den oorlog en over de plannen, welke tijdens den oorlog en daarna werden ontworpen om de gronden, die door de bezetters voor vliegvelden in gebruik waren genomen, weer aan de eigenaren terug te geven. De Duitschers vorderden alle benoodigde gronden voor hun vliegvelden slechts in gebruik en niet in eigendom. Volgens hun gedachtengang behoefden zij dan alleen de betrokken landbouwers een periodieke uitkeering te doen voor het gemis van hun cultuurgrond. Daarna memoreerde de Heer Mohrmann de maatregelen, die van Neder- landsche zijde werden ondernomen om het verlies aan cultuurgrond te beperken, althans in die banen te leiden, dat de door den bezetter genomen maatregelen voor onzen Nederlandschen boerenstand zoo draaglijk mogelijk zouden zijn. Zoo werd opgericht de Stichting Landelijke Bezettings>chaden onder auspi ciën van dezelfde directie als die van het Bureau Ontruiming. Het was de bedoe ling van de S.L.B. om de gronden die voor de vliegvelden in gebruik waren genomen in eigendom te vorderen. Men had hierbij de bedoeling, dat de S.L.B. als buffer zou fungeeren tusschen de individueele gedupeerde landbouwers en de bezettingsautoriteiten. Dit kon dan de volgende voordeelen opleveren: le. Sommige gedupeerden richtten zich liever niet tot de vliegveldautoriteiten om schade-uitkeeringen. 2e. Bij het vertrek der Duitschers was de S.L.D. niet alleen eigenaar van de achtergelaten gronden, maar ook van de door de bezetters gebouwde opstallen. De S.L.B. kon dan ook een schadeloosstelling zoo goed en voordeelig mogelijk regelen. Voor vordering in eigendom door de S.L.B. waren allereerst noodig kaarten met de begrenzing der Duitsche vliegvelden, benevens lijsten van eigenaren en gebruikers. Aan de Ned. Heide Mij werd opgedragen deze gegevens te verza melen en reeds in 1942 werd een aanvang gemaakt met deze werkzaamheden. Dit was geenszins een gemakkelijk en ongevaarlijk werk. Vele malen werden kaarten in beslag genomen en verschillende ambtenaren van de Ned. Heide Mij werden door de bezetters enkele dagen vastgehouden. Toch zijn rapporten met bijbehoorende kaarten en registers van perceelen, eigenaren en gebruikers klaar gekomen voor de vliegvelden Ypenburg, Peest, Eelde en Gilze-Rijen, terwijl de veldopneming gereed kwam van de vliegvelden Volkel-Uden, Twenthe en Venlo. Dit alles was gereed en ten deele ook reeds verzonden naar de S.L.B., toen in September 1944 de bevolking van Arnhem moest evacueeren en het hoofdkantoor der Ned. Heide Mij moest worden ontruimd. Bij de terugkomst in Arnhem van de Ned. Heide Mij in Juni 1945 was het contact tusschen de diverse Nederlandsche overheidsinstellingen niet direct her steld en ging de Ned. Heide Mij door met het vervaardigen van de registers der eigenaren, enz. voor de vliegvelden Twenthe en Venlo. De bedoeling was, dat de Rijksluchtvaartcommissie en de militaire autoriteiten de toekomstige grenzen der burger- en militaire luchtvaartterreinen zouden aan wijzen. Voor de resteerende gronden, eigendom van de S.L.B., zouden herverka velingsplannen worden opgesteld en uitgevoerd, waarna deze gronden zoo billijk mogelijk onder de gedupeerden konden worden verdeeld. Alles bleek echter geheel anders te verloopen dan men had verwacht. Het beheer der vliegvelden werd door de Geallieerden overgegeven aan het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 33