35 Literatuuroverzicht Tijdschriften. nu het oog geboeid door wijde vergezichten over grazige weiden en vruchtbare akkers. Een vijftigtal boerderijen zijn in dit gebied reeds verrezen. Vervolgens werd gereden langs het in voorbereiding zijnde blok Nieuw- le use nil ter grootte van 1500 ha. De stemming zal waarschijnlijk binnenkort plaats hebben. Bij het rijden langs den Zuidkant van dit blok krijgt men een indruk van de huidige indeeling in lange (2000 m) en smalle (50 m) slagen en het verlies aan cultuurgrond door het groote aantal opstrekkende wegen. Via Den Hulst aan de Dedemsvaart werd gereden door de uitgevoerde ruil verkaveling Staphorst-Oost. De oppervlakte bedraagt 1830 ha. Het aan tal kadastrale perceelen vóór de ruilverkaveling was 13000. De gemiddelde grootte der kadastrale perceelen was dus slechts 14 aren. De aanleiding tot deze ruil verkaveling was het plan van den Rijkswaterstaat tot den aanleg van een nieuwen Rijksautoweg in de Gemeente Staphorst. De kosten van deze ruilverkaveling werden gedragen door den Rijkswaterstaat in ruil voor den grond benoodigd voor dien autoweg. Wegens het vele kleinbezit was een vrij dicht net van wegen en waterloopen vereischt. In totaal was, met inbegrip van den Rijksweg, 10% van de oppervlakte noodig voor aanleg van wegen en waterloopen. Aangelegd werden 70 km wegen en 30 km slooten. Het aantal kavels bedroeg 1900 met een gemiddelde kavelgrootte van ongeveer 80 aren of 5 a 6 maal de vroegere grootte der perceelen. Vele gronden zijn in dit blok ontgonnen of herontgonnen, waardoor deze belangrijk zijn verbeterd. De aanvrage voor deze ruilverkaveling dateert van 1931, de stemming had plaats in 1933, de ruilverkavelingsacte werd in Mei 1938 onderteekend. Deze ruilverkaveling heeft de exploitatiemogelijkheden sterk verbeterd. Een ideale toestand werd nog niet geschapen. Er is nog te veel kleinbezit en de cul tuurgronden liggen nog te ver van de bedrijven. Het landschap bleef echter bij deze wijze van ruilverkaveling onaangetast. Langs den ouden Rijksweg vindt men nog op één „slag" vaak vele boerderijen achter elkaar gebouwd. Het typische Staphorst en Rouveen met zijn schilderachtige boerderijen bleef behouden. De gunstige resultaten bij deze ruilverkaveling hebben er toe geleid, dat besloten werd over te gaan tot ruilverkaveling van de aangrenzende blokken Staphors t-W est en Staphors t-N oord, ter grootte van resp. 3858 ha en 1922 ha. In de oorlogsjaren was de voortgang der grondwerken, benoodigd voor den aanleg der wegen en waterloopen, gering. Nu heeft men ongeveer 600 arbeiders aan het werk. Door machinale uitvoering van het Rienkskanaal wordt de uitvoering bespoedigd. Men hoopt binnen afzienbaren tijd het plan van ruil verkaveling te kunnen vaststellen. Met een gezellig theeuurtje in het noodbötel Waanders te Staphorst werd deze interessante excursie besloten. Utrecht, September 1946. J. F. ILSEN. Nedeclandsche Jurisprudentie 1946. 258. Hof 's-Gravenhage, 24 Januari 1946. In tegenstelling met de Rechtbank, die meende dat ook de obligatoire overeenkomst nietig was op grond van art. 3 Vervreemdingsbesluit Onroerende Zaken, zoolang niet de verklaring van geen bezwaar van het Prijzenbureau is verkregen, oordeelt het Hof, dat deze over eenkomst alleen „unwirksam" is, maar niet nietig. Dus zoolang de verklaring niet is verkregen, kan geen vordering uit die overeenkomst worden ingesteld (hier tot het betalen van 5000 handgeld); de eischer-appellant wordt niet- ontvankelijk verklaard. f 321. Kantonrechter Leeuwarden 16 April 1946. Deze besliste dat een „beheer der' volgens het K.B. E 133 geen machtiging van het Beheersinstituut behoeft om in een bepaald geval te gaan procedeeren.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 35