VERSCHILLENDE ONDER WERPEN. Verslag van de Buitengewone Algemeen* Vergadering der Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde, gehouden op 23 November 1946 te Utrecht. 42 van de betrokken autoriteiten. Hier liggen de problemen evenwel geheel anders dan in Frankrijk waar blijkbaar snel gehandeld moet worden, daar er anders geen sprake meer zal zijn van gebruik van den grond. Voor ons land werd de speciale ruilverkaveling naar het gebruik ongewenscht geoordeeld om de krachten niet te versnipperen. Wel is het ook bij ons noodzakelijk, nu het pachtrecht een meer durend recht is geworden, hieraan bij de ruilverkaveling meer aandacht te besteden en in de ruilverkavelingswet een betere regeling der pachtrechten op te nemen. De moge lijkheid is thans niet uitgesloten, dat door ruilverkaveling overeenkomstig de wet 1938 in den eigendomstoestand der gronden een groote samenvoeging tot stand komt, doch de bestaande gebruikstoestand meer versnipperd wordt. De échanges amiables vertoonen een zekere gelijkenis met de ruilverkaveling uit kracht van een overeenkomst, zooals deze is geregeld in titel II van onze ruilverkavelingswet 1938, In afwachting van- de ruilverkaveling wil de heer Massot gemeentelijke com missies instellen, die het gebied dei' gemeenten in cultuurzones indeelen, b.v. een zone welke voor boomgaarden wordt gereserveerd, een zone waar geen boomen mogen worden geplant en een zone geschikt voor bebossching. Ook acht hij maatregelen wenschelijk tot behoud van de door ruilverkaveling verkregen resultaten. Zoo zal na ruilverkaveling niet tot splitsing van gronden beneden een bepaalde oppervlakte mogen worden overgegaan. Bij aankoop van grond wil hij de niet-grondbezitters uitsluiten, den belendenden grondgebruiker voorkeur geven boven een niet aangrenzenden gebruiker. Elk geïsoleerd gelegen stuk cultuurgrond, dat gedurende een bepaalden tijd b.v. 5 jaar niet geëxploiteerd is, moet door de zorg van den burgemeester openbaar verkocht worden. 1 enslotte trekt de heer Massot de gewenschte verbetering van de indeeling van den grond door tot de herziening van de grenzen van gemeenten, kantons en arrondissementen, die naar zijn meening noodzakelijk is om verschillende door hem genoemde redenen. December 1946. Q KROMBEEN. Aanwezig volgens de presentielijst 88 leden: Avenarius, Baarda, J. R. P. Bakker, W. F. van Beek, Berendsen, G. S. J. van den Berg, Van Beukering, Bloos. Boudewijn, Bruins, Daleboudt, Disselhof, Doekes, Dogterom, Aan den Dijk, Van Eendenburg, Feringa, Fortuin, Frederikse, Glerum, Govers, Van der Graaf, Greve, Griep, D. de Groot, Guichard, Haarsma, Haasbroek, Harkink, Hartman, Hemmes, Henkei, Hennink, Van Heijkoop, Hof, Houben, Hoving, Ilsen, Mr Iwema, O. J. Jonas, Jongedijk, Jonker, Jonkers, Joosten, Kiers, Kraan, Kramer, Prof Kruidhof, Van Lent, Lok, Lorenz, Mantel, Meelker, A. J. H. Meertens, M. H. F. Meertens, Meindersma, Meuter, Moor, Van der Most, E. Muller, Mej. Nottelman, Ockels, Ten Oever, Olie, Van Osch, Pentinga, Poortman, Prins, E. Prinsen, L. G. Prinsen, Ragut, Renkema, Rethmeier, B. H. Rienks, Rienstra, Van Riessen, Rietsema, De Ruiter, Van der Schaaf, Scheffer, Schuurman, W. Smit Jr., Stoorvogel, Stuur man, Tichelaar, W. Visser, Witt, Zijlstra. a. Opening. De Voorzitter, de heer F. Schuurman, heet in zijn openingsrede alle aanwezigen welkom. Spr. deelt mede dat Prof. Tienstra door ziekte verhinderd is de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 42