65 leid op sociaal-economisch gebied; arbitragemogelijkheid bij meeningsverschillen tusschen Departementen van Algemeen'Bestuur omtrent de bestemmng van grorv- den; verhouding tusschen ruimtelijke ordening en volkshuisvesting; verhouding tusschen Rijksorgaan en Provinciale organen voor de ruimtelijke ordening. Algemeen Ned.-lndisch Tijdschrift voor Landmeetkunde en Kadaster In 1940 zijn door Mr C. G. van Huls een viertal radiovoordrachten gehouden over het Indische Kadaster voor de Bataviasche radiovereeniging, welke voor drachten zijn opgenomen in afl. 1 en 2, jg. 1940. Na een uiteenzetting van het begrip „Kadaster" in het algemeen wordt de totstandkoming van het Nederlandsche Kadaster geschetst, waarna de ontwikke lingsgang van het Indische Kadaster wordt behandeld. In 1834 werd in Ned. Indië de Overschrijvingsordonnantie ingevoerd; levering van onroerende goederen moest plaats hebben bij een zoogenaamde gerechtelijke akte. Gewoonte was in de akte het onroerend goed aan te duiden met het num mer, waaronder het bij de belasting bekend was, het verpondingsnummer, dat door den gouvernementslandmeter (die het Kadaster verzorgde) aan de onroe rende goederen werd gegeven. Ook hield hij de verpondingskohieren aan. Door den gouv. landmeter werd een kaartje, meetbrief, gemaakt, dat bij de akte werd gevoegd en diende voor speciale aanduiding van het goed. Met de belasting heeft de gouv.landmeter (thans het Kadaster) niets meer te maken. Wel worden de namen „verpondingsnummer'' (in eerste instantie het nummer van het per ceel, waarvan de gerechtelijke akte is verleden) en „kohier" (dat de plaats inneemt van het openbaar register, waarin alles wat voor den eigenaar van be lang is omtrent zijn eigendom, is te vinden) nog gebruikt. De Ind. grondbelasting wordt geheven naar de opbrengst van het goed, onafhankelijk van de grootte. In de eerste plaats is het Ind. Kadaster, in 1875 ingevoerd, eigendomskadaster, dat zich uitsluitend bemoeit met „Westersche" gronden en de daarop rustende zakelijke rechten. Hiernaast bestaat een z.g. landrentekadaster, dat een zuiver belastingkadaster is, registratie van gronden voor belastingdoeleinden. Er is ook een streven geweest om te komen tot een Inlandsch Kadaster, een samenstel van kaarten en registers omschrijvende alle Inheemsche bezitsgronden. Er bestaan ook nog z.g. huurkadasters (b.v. op de Westkust van Borneo) waar gronden, alvorens aan vreemde Oosterlingen in huur te worden afgestaan, wor den opgemeten en in kaart gebracht, terwijl een huurregister wordt samenge steld. Alle grond waarop anderen geen recht van eigendom kunnen bewijzen, behoort aan het Gouvernement, dus ook de Inlandsche Gronden, daar men t.o.v. deze niet spreekt van „eigendomOm grond te verkrijgen en om over grond te beschikken moet men zich wenden tot het Gouvernement. (Zie Agrarische Wet van 1870.) Het B.W. somt de rechten op, die men als Europeaan op den grond kan uit oefenen. T.a.v. de publiciteit (openbaarmaking van overdrachten) geldt in Indië nog steeds de oude overschrijvingsordonnantie van 1834 en niet het B.W. De leve ring van onroerende goederen geschiedt door het verlijden van een akte (gerech telijke akte) ten overstaan van den overschrijvingsambtenaar. Deze akte kan behalve de levering ook de persoonlijke overeenkomst inhouden. Het systeem stamt uit het oudhollandsche (Germaansche) recht. Meestal is de overschrij vingsambtenaar een rechterlijk ambtenaar. Door de akte te verlijden geeft hij aan de levering het cachet van openbaarheid. De jaarsgewijs gebundelde akten die nen als openbaar register. Zelf kan het publiek geen inzage nemen om te'weten wie de gerechtigde is tot een zeker onroerend goed. De inschrijvingsambtenaar doet dit op verzoek en geeft desgevraagd een schriftelijk bewijs af. Het Kadaster beschikt verder over een register dat per eigendomsperceel bij zonderheden die van belang zijn, vermeldt, het z.g. hoojdregister der verponding. Door maandelijksche opgaven van de eigendomsovergangen door den over schrijvingsambtenaar wordt dit register bijgehouden, dat tegenwoordig den vorm van een kaartregister heeft (perceelskaarten). Een alfabetische naamlijst van de eigenaren binnen het kantoorressort op kaartsysteem (achter de namen staan de eigendommen vermeld) completeert het register. Wil men beschikking krijgen over gouvemementsgrond die te voren geen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 65