66 eigendom' was, dan moet men aan tallooze voorwaarden voldoen (o.a. aan openbaarmaking, dus het verlijden van een gerechtelijke akte) alvorens het Gouvernement afstand van den grond doet. De overschrijvingsambtenaar geeft kennis aan het Kadaster, dat aan het nieuw ontstane eigendomsperceel een num mer toekent, dat verpondingsnummer heet, een soort kadastraal kenmerk dus. Deze nummers vormen de basis van de kadastrale boekhouding. Het hoofdregister is in volgorde van die nummers ingericht en in de naamlijst wordt met behulp daarvan weer naar het hoofdregister verwezen. Omtrent hypotheken geven deze registers geen inlichtingen; daartoe moet men zich tot den overschrijvingsambte naar wenden. Het beginsel der specialiteit komt dus tot uiting in het verpondingsnummer, doch identificatie van een onroerend goed is hiermee nog niet voldoende. Om in afdoende aanduiding en omschrijving van het goed te voorzien, is bepaald, dat geen gerechtelijke akte wordt verleden, tenzij van het voorwérp dier akte (het onroerend goed) door het Kadaster een meetbrief is opgemaakt. Hieronder wordt verstaan een kaart, een afbeelding van het betrokken stuk grond, waarop de grenzen, de merkteekens waaraan die grenzen vastliggen en de bebouwing duidelijk zijn aangegeven. Vermeld worden ook de grootte, het bestuursressort waarin het onroerend goed is gelegen; in het kort een zoo uitvoerig mogelijke aanduiding, zoodat in alle opzichten aan het specialiteitsbeginsel is voldaan. Blijkt bij verkoop van een onroerend goed, dat daarvan geen meetbrief be staat of dat de bestaande meetbrief niet meer aan bepaalde eischen voldoet, dan moet de kooper zich eerst tot het Kadaster wenden om mede te deelen, dat hij %tot levering wil overgaan. Het Kadaster gaat dan na of de bestaande meetbrief voldoet, dan wel of een nieuwe noodig is en geeft als bewijs dat door den koo per is kennis gegeven een landmeterskennis af, waarin de meetbrief (oude of nieuwe) wordt genoemd en tevens verpondingsnummer en bestiiursindeeling. Deze landmeterskennis wordt niet afgegeven zoolang de eventueel benoodigde nieuwe meetbrief niet klaar is. De overschrijvingsambtenaar maakt geen gerechtelijke akte op, alvorens hem een landmeterskennis wordt overgelegd en heeft zoodoende de zekerheid, dat hij bij het opmaken beschikt over een goede aanduiding van het goed. De minuten van meetbrieven en landmeterskennissen worden tot registers sa mengebundeld en ten kadasterkantore bewaard. De meetbrieven kunnen natuurlijk niet de ligging van de verschillende objecten t.o.v. elkaar aangeven. Daarom is voorgeschreven, dat alle meetbriefperceelen moeten voorkomen op een overzichtskaart. Als zoodanig doen verschillende soor ten van kaarten dienst. De moeilijkheid is hier dat in Indië de gekadastreerde gronden veelal geen aangesloten geheel vormen. Van de plannen om een over zichtskaart van den geheelen archipel te maken is nooit iets gekomen. Voor zoo ver de kadastrale perceelen verspreid liggen, wordt volstaan met aanduiding van dê ligging op topografische kaarten. Waar de Westersche gronden een meer aaneengesloten complex gaan vormen, wordt een kaart op grootere schaal samengesteld, een z.g. blokkaart, die later kadastrale kaart werd genoemd. Van de meeste wooncentra bestaan thans dergelijke plans met de grenzen van meet briefperceelen en waarop ook de voornaamste wegen en waterloopen en de bebouwing voorkomen. In de perceelen wordt het verpondingsnummer en het meetbriefnummer geplaatst, zoodat er verband is tusschen kaart en boekhouding. Evenals bij ons te lande kunnen de kadasterplans van groot nut zijn bij de Voorbereiding van planologische werken. Tot de taak van het Kadaster behoort ook het uitzetten van grenzen op verzoek van particulieren. Soms zal geen op lossing van een grenskwestie zijn te geven, waarvoor ten volle kan worden in gestaan. Men zit nog steeds met de erfenis van de oude gouvernementsland meters, die met hun metingen destijds niet altijd even serieus zijn geweest; lang niet alle meetbrieven zijn kadastrale meetbrieven! Bij een grensgeschil dat voor den rechter gebracht wordt, zal de kadasterambtenaar de deskundige zijn, wiens advies meestal door den rechter wordt gevolgd. Vier punten vormen in Indië van oudsher de kern van het kadastrale stelsel, punten die in Nederland reeds lang op de kadastrale verlanglijst staan: 1. De omschrijving van elk onroerend goed bij meetbrief, waarin tot in de kleinste details de begrenzing wordt aangegeven, die, mits de „vaste punten"

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 66