67 intact zijn, gemakkelijk te reconstrueeren is, ook zonder landmeetkundige hulp. Waar de meetbrief onderdeel is van de gerechtelijke akte kan nooit twijfel be staan omtrent de identiteit van het in die akte bedoeld object. 2. Er moet een meetbrief zijn voordat kan worden overgeschreven; de meting gaat aan de overschrijving vooraf, dus geen twijfel mogelijk over de grenzen. 3. De overschrijvingsambtenaar moet de kadastrale aanduiding (verpondings nummer en meetbrief) vermelden in de akte. 4. Indië kent de wettelijk voorgeschreven afpaling der onroerende goederen. Op het terrein kan de kooper precies weten wat hij nu eigenlijk koopt. Merk- teekens en meetbrief vullen elkaar aan. Helaas is niet voorgeschreven, dat de merkteekens precies op de grens moeten staan. Zonder meetbrief, die de ligging van de grens t.o.v. de teekens aangeeft, komt men er dus niet. Na een behandeling van het totstandkomen van den meetkundigen grondslag wordt ook de noodzakelijkheid van hermeting en herkadastreering besproken. Verzekering der driehoeks- en veelhoekspunten geschiedt met K(adaster) P(alen). De Merkteekenordonnantie (stbl. 1912, nr 497) bepaalt, dat ter verzekering van de grenzen van gronden, waarvan meetbrieven moeten worden opgemaakt, vóór den aanvang der opmeting ijzeren of steenen merkteekenen moeten worden ge plaatst. T.a.v. de te bezigen soort hiervan wordt onderscheid gemaakt tusschen gronden gelegen binnen en gronden gelegen buiten de bebouwde kommen. Bin nen de kom kunnen ijzeren buizen van 3J4 cm diameter gebruikt worden of gemetselde pilaren van 30 X 30 cm; buiten de kom moeten de pilaren 50 X 50 cm zijn. Geen merkteekens behoeven te worden geplaatst bij een grens die reeds voldoende aan bestaande merkteekens vast ligt. De ordonnantie laat de mogelijkheid open, indien de gesteldheid van den bo dem daartoe aanleiding geeft, dispensatie te verleenen om lichter verzekerings materiaal te gebruiken. Het onderhoud der merkteekens is opgedragen aan be langhebbenden; het Binnenlandsch Bestuur houdt hierop toezicht. Zoowel de plaatsing der palen als het onderhoud laten vaak veel te wenschen over; vaak moet het Kadaster K.P. palen plaatsen als verklikkers. Een overzicht van den kadastralen dienst en de samenstelling van het per soneel besluit de radiovoordrachten. Geklaagd wordt over gebrek aan literatuur betreffende het Indische Kadaster. Over de mogelijkheid van een gemeentelijk Inlandsch „Kadaster' wordt ge handeld in afl. 2, 1940. Het probleem der grensverzekering wordt door Mr C. G. van Huls beschre ven in afl. 3 en 4, 1940. In afl. 1, 1941, maakt het Hoofd van het Kadaster „eenige notities inzake het Kadaster in Nederlandsch-Indië Hij behandelt daarin het dualistisch karakter van een normaal kadaster (be langen van den eigenaar en van den fiscus) en verder de verschillen tusschen de gouvernementslandmeting (18341875), die geen groot succes was, en de kadastrale meting (na 1875). Ook dit nieuwe Kadaster voldeed niet in de practijk. Verschillende onderwerpen in de radiovoordrachten van Mr Van Huls, hier boven weergegeven, worden in dit artikel uitvoerig besproken. De „Mededeelingen van het Kadaster" uit Nederlandsch Indië, die sinds April 1946 verschijnen, geven een sombei1 beeld van de gevolgen van oorlog en be zetting door Japan en nog meer van den chaos die daarna ontstond. Veel van het archief en het instrumentarium van het Kadaster is verloren gegaan en gaat waarschijnlijk nog dagelijks verloren (zie nrs f en 3 der Mededeelingen). Ook Ned. Indië heeft zijn Ordonnantie Beperking Rechtsverkeer gekregen (Stbl. 1945, nr 139), welke nog verder gaat dan ons Besluit E 75. Het is ver boden, zonder voorafgaande toestemming een overeenkomst aan te gaan of een handeling te verrichten met betrekking tot zich in bevrijd gebied van Ned. Indië bevindende onroerende zaken of rechten met uitzondering van inlandsche ge-i bruiksrechten op grond. In strijd met dit Besluit aangegane handelingen of over eenkomsten zijn van rechtswege nietig en akten die hierop betrekking hebben, mogen niet worden verleden of ingeschreven in openbare registers. Letterlijke toepassing zou afgifte van stukken en zelfs het verstrekken van inzagen en in-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 67