6 470 ha. Zij wordt aan de Noordzijde begrensd door het 1} en ver der door het water van de tegenwoordige Singelgracht. Het was de stad zooals we die reeds kennen van een, vermoedelijk naar een ontwerp van den genialen Hendrik de Keyser in 1665 door den stadsbouwmeester en landmeter Daniël Stalpaert geteekende kaart. Deze zette den geprojecteerden verdedigingsgordel om de stad ook op het terrein uit en binnen dezen gordel met zijn bolwerken en gordijnen en zijn 26 molens ontstond in de zeventiende en acht tiende eeuw volgens weloverwogen plannen de stad zooals die op 17 uit 1820 dateerende en op de schaal 1 1250 gekaarteerde kadastrale minuutplans voorkomt. Toen in de tweede helft van de 19e eeuw de stad zich ging uit breiden, kwamen die terreinen in exploitatie die tusschen de even- genoemde zijn gelegen. De schaal 1 2500 van de bestaande plans was uiteraard niet voldoende om op eenigszins bevredigende wijze deze uitbreiding in kaart te brengen. Omstreeks de tachtiger jaren is men daarom van dit gebied kaarten op de schaal 1 1000 gaan vervaardigen. Zij zijn gemaakt in het systeem der Meetkunstige Beschrijving met den meridiaan van den Westertoren als Y-as en een op 51°30' N.B. bij Chaam in Noord-Brabant gelegen punt als oorsprong. Het systeem ligt dus verschoven en gedraaid ten opzichte van het stelsel der Rijksdriehoeksmeting. De nauwkeurigheid van deze kaarten laat bovendien -helaas nogal wat te wenschen over en ze voldoet in geenen deele aan de eischen die de Handleiding van de Technische Werkzaamheden van het Kadaster aan metingen in eerste klasse gebied stelt. Het is daarom een gelukkige omstandig heid, dat in de overeenkomst tusschen Rijk en Gemeente is besloten ook van dit gebied nieuwe kaarten in het systeem der Rijksdrie hoeksmeting te maken. Wat de urgentie betreft, lag het voor de hand eerst de landelijke gedeelten te hermeten; daarna zou de hermeting van de binnen stad volgen; het laatst zou de middelste ring aan de beurt komen. De hermeting van het landelijk gebied is thans nagenoeg gereed gekomen. Het omvat, met inbegrip van eenige dichtbebouwde ge deelten aan den stadsrand, 199 kaarten op de sqhaal 1 1000 met ongeveer 20000 perceelen. Zij zijn voor het grootste gedeelte ge meten volgens de orthogonaalmethóde en gekaarteerd met de de- tailcoördinatograaf; in die gevallen waar bijv. kanten van vijvers en eilandjes in deze vijvers volgens de voerstraalmethode met den tachymeter van Bosshardt-Zeiss werden opgemeten, had kaartee- ring plaats met een poolcoördinatograaf. De berekening van de oppervlakten van de perceelen in deze gebieden geschiedde in hoofdzaak met den schijfpoolplanimeter. Wegens de onnauwkeurig heid van de perceelgrenzen (slooten) kan deze berekening meer dan voldoende worden geacht. Thans is de hermeting van de Amsterdamsche binnenstad volop aan den gang. Bij dit gedeelte van het groote werk dat in onze hoofdstad plaats vindt, moge ik wat langer met U stilstaan. Zij be- teekent een grootscheepsche vernieuwing van een werk dat, in het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 6