[a2f] a2[f|. A - Tfl 79 NOP 17). Deze drie series werden zoodanig gekozen, dat de zwaartepunten der inverse punten samenvielen met het benaderde punt. Om dit in de laatste serie te bereiken, was het noodig dat aan NOP 17 een dubbel gewicht werd toegekend. Hiervoor werd in deze serie tweemaal op dit punt gericht, aan het begin en het einde der serie. Voor de berekening van het punt zijn dus beschikbaar 4 voor- waartsche richtingen en 14 binnenrichtingen. De werkelijke oriën teering van de series wordt gevonden met de formule: Q [*']-[*] n en bij gebruikmaking van deze formule wordt tevens bereikt dat reeds direct 0, zoodat ook de /'s niet gereduceerd behoeven te worden. De georiënteerde richtingen mogen nu worden beschouwd als voorwaartsche richtingen uit de punten waarop bij de meting werd gericht. Figuur 6 geeft de foutentoonende figuur voor deze 18 richtingen. Deze figuur maakt een heel anderen indruk dan de eerder besproken figuur 4. Daar alle bij elkaar behoorende, op hetzelfde bekende punt betrekking hebbende, meetkundige plaatsen evenwijdig aan elkaar loopen, leest men in de figuur direct af in welke strook de ééne voorwaartsche en de drie binnenrichtingen van NOP 6, het punt willen hebben. Ook de overige punten geven dergelijke strooken aan. Hier heeft men nu werkelijk de figuur die aangeeft hoe de ge meten richtingen het gebied rondom het te bepalen punt passeeren. Een groote vereenvoudiging zou nog bereikt zijn, indien de ver schillende bij elkaar behoorende meetkundige plaatsen door één enkele rechte zouden kunnen worden vervangen. Van de 18 rech ten in figuur 6 zouden er dan slechts zes overblijven. Om deze mogelijkheid na te gaan, moet de berekening in afdee- ling 2 van het gele hulpformulier voor de grafische vereffening (form. 26) worden bekeken. Voor bijv. NOP 6 moet eerst viermaal de factor a- worden be paald. Aangezien alle vier de meetkundige plaatsen uit hetzelfde inverse punt afgeleid zijn, hebben alle vier de stralen ook denzelfden factor a2. Op de rechte van Van der Sterr wordt voor NOP 6 uitgepast: £i, f2, f3 en s4- Deze factoren vermenigvuldigd met a2 en gesommeerd geven: Wanneer de vier stralen nu door één enkele rechte zouden wor den vervangen, moet deze bij uitpassing een zoodanigen factor geven dat: a2f a2[f] dus: Praktischer is echter te nemen: f - waarin dan n het aantal stralen is n

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 85