84 Een kaart van de Noordzee. 12 maal den stroomkring sluiten en een uitwijking op den chrono graafband veroorzaken. Het komt er bij deze waarnemingen vooral op aan, dat er ge bruik gemaakt wordt van een uiterst betrouwbare middelbare tijd klok. Het Radiolaboratorium van de P.T.T. te 's-Gravenhage be schikt over twee zeer nauwkeurige kwartsklokken, waarvan de on derlinge verschillen in duizendsten van seconden worden gemeten en waarvan wij, dank zij de welwillendheid van den directeur en de ingenieurs van dit laboratorium, gebruik kunnen maken voor deze waarnemingen. Nu bestond er nog het probleem, hoe de waarnemingsmomenten in Leeuwarden en Ameland over te brengen naar de kwartsklokken te 's-Gravenhage. Eerst zochten we de oplossing in een radiogra fische overbrenging, maar proefnemingen met medewerking van de radioverbindingsafdeeling van het leger hebben geen bevredigende resultaten opgeleverd. Wel is waar kwam de verbinding met Leeu warden, een afstand van 160 km, tot stand en op zichzelf was dit een succes voor deze afdeeling, mdar de kwaliteit was voor ons doel onvoldoende en de overbrenging te veel aan storingen onder hevig. Een lijnverbinding was nu de aangewezen weg, maar dan was het ook beter niet de waarnemingsmomenten per lijn naar de kwarts klokken door te geven, met allerlei onbekende mogelijkheden van vertraging, maar omgekeerd de secondetik van de kwartsklok over te brengen naar de in Leeuwarden opgestelde chronograaf en daar op zoowel de radiotijdseinen als de waarnemingsmomenten te re- gistreeren. De voorbereidingen eischen veel werk. De ongelijkheid van de asdiameters van het instrument moet worden onderzocht, evenals de onregelmatigheid van de assen, daar de metingen hierdoor wor den beïnvloed. Een uiterst nauwkeurig werk, waarbij het gaat om microns. Vervolgens moet de hoekwaarde van het ruiterniveau wor den bepaald en de contactafstanden van den onpersoonlijken micro meter. Later zullen hierover uitvoeriger mededeelingen worden ge daan. A. H. M eerten s, Landmeter van het kadaster. Delft: Van de zijde der Marine werd tot de Rijksdriehoeksmeting het verzoek gericht een kaart te vervaardigen van een gedeejte van de Noordzee, gelegen tusschen de parallelcirkels van 51° en 55 N. Br. en van den nulmeridiaan tot den meridiaan van 7 O. L., dus omvattende het zuidelijk deel van de Noordzee tusschen de Nederlandsche en de Engelsche kust. De positie van schepen op zee, door radiostations gepeild, moest tot op een of twee mijl nauw keurig op deze kaart kunnen worden afgelezen. Daartoe zijn langs de Nederlandsche kust vijf radiopeilstations opgericht te Terschel ling, Willemsoord, IJmuiden, Hoek van Holland en Westkapelle,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 90