91 Dinsdag 15 April 14 uur. The E.N.I.A.C. (dit is de mysterieuze Amerikaail- sche electronen-rekenmachine) Woensdag 16 April 14 uur. The influence of developments in calculating ma chines on the strategy of large scale numerical calculations. (De laatste twee voordrachten vinden plaats in samenwerking met het Congres te Amsterdam, georganiseerd door de gezamenlijke Natuurphilosophische Facul- teitsvereenigingen in Nederland.) De toegepaste wiskunde heeft ook op andere punten de aandacht van het M.c. Niet alleen, dat dit in 1947 hoopt te starten met een goed geoutilleerd „Computing Department maar het ziet ook een taak ten aanzien van jonge mathematici die zich aan de toepassingen willen wijden en wier vooropleiding daartoe te weinig op practische vragen was georiënteerd. Mede in verband hier mede is de basis gelegd voor samenwerking met de Centrale Organisatie voor Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek (T. N. O.) en met de pas opge richte Vereeniging voor Statistiekdie het M.C. heeft verzocht de organisatie van haar sectie voor Wiskunde op zich te nemen. In de diverse besprekingen die de Raad van Beheer heeft gehad met wiskun- digen uit de practijk van Industrie of Laboratorium, is gebleken, dat dezen meer malen voor problemen staan, die juist ook van zuiver wiskundig standpunt be zien, interessant en vruchtbaar zijn, zoodat het dubbel jammer is, dat deze soort van problemen aan de aandacht der beoefenaren van de zuivere wiskunde ont snappen. Een zestal der genoemde heeren is bereid gevonden, elk een voordracht van 2 uur te houden, ieder over zijn eigen gebied van onderzoek. Het peil dezer voordrachten wordt ingesteld op de voorkennis van een candidaat in de W. en N. Met name de oudere studenten in de Wiskunde worden opgewekt dezen cursus te volgen. Het is de bedoeling, dat het contact tusschen studee renden en research ook na afloop van den cursus behouden zal blijven. Indien daartoe namelijk genoegzame deelname wordt gevonden, zullen onder leiding van de sprekers of andere deskundigen colloquia worden georganiseerd, waar o.a. problemen zullen worden aangevat die nog niet zijn opgelost. Het spreekt vanzelf, dat ook deze cursus en colloquia voor alle belangstellen den toegankelijk zijn. Thans het cursusprogramma. De voordrachten vallen op Zaterdagmiddagen om 14 uur. 8 Maart 1947, Dr A. Dronkers (Rijkswaterstaat): „Wiskunde en Research. Met toepassing op Waterstaatsproblemen." 15 Maart, Pro/. Dr Balth. van der Pol (Philips): „Wiskunde en Radio-pro blemen." 22 Maart, Prof. Dr P. A. Veningh Meinesz (K. N. M. I.): „Wiskunde en Geophysica." 3 Mei, de heer E. van der Laan (Min. van Landbouw): „Varians-analyse. Met toepassing op de Biologie." 10 Mei, de heer H Greidanus (N. L. L.). „De wiskundige structuur van het probleem van het trillende draagvlak." 17 Mei, Prof. Dr B. L. van der Waerden (B. P. M.): „Wiskunde en de pro blemen van oliewinning en olieverwerking. C. Overeenkomstig diverse verzoeken uit medisch-biologische kringen, heeft het M. C. een cursus georganiseerd, waarin speciaal voor werkers op medische en biologische gebieden die onderwerpen uit de hoogere wiskunde behandeld zul len worden waaraan zij behoefte gevoelen. De leiding van dezen cursus is op gedragen aan Dr de Groot, die de bedoeling heeft de stof zoo eenvoudig mogelijk te behandelen. D. Op den boven reeds genoemden vacantiecursus is besproken, hoe het M. C. speciaal ook voor de wiskundeleeraren van nut kan zijn. Een latere be spreking met eenigen hunner heeft geleid tot de instelling van een dispuut over de didactiek der Wiskunde onder leiding van Dr H. H. Buzeman en waaraan Prof. Dr G. Révész zijn medewerking heeft toegezegd. Het dispuut vindt maande lijks plaats, te beginnen met Woensdag 19 Februari en Woensdag 26 Maart in het Lab. van Prof. Révész, Keizersgracht 613, 's avonds 8 uur. Verder is een colloquium ingesteld over „Moderne Algebra" onder leiding van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1947 | | pagina 97