101 Dit basisplan kan ongeveer tot stand komen als thans een uitbrei dingsplan, dus met tervisielegging en gelegenheid tot reclame. Mogelijk moet ook zijn een plan voor aan elkaar grenzende gemeenten. De grond in het herbouwplan kan worden onteigend bij Raadsbe sluit goedgekeurd door de Minister, dus ongeveer als thans bij art. 77 Onteigeningswet, maar hier zal door overschrijving van het goed gekeurde Raadsbesluit de eigendom op de gemeente overgaan, wat uit het Besluit F 67 is overgenomen. Ook het vaststellen van de schadevergoeding wordt evenals in F 67 buiten de medewerking van de rechter gehouden, terwijl ook grond als schadevergoeding kan worden toegewezen. In de „Wet" zouden enige bepalingen over de schadevergoeding moeten komen, b.v. waarde 9 Mei 194° voor grond en verwoeste gebouwen, anders de verkoopwaarde bij de onteigening. Nieuw is dat er wordt voorgesteld een „Commissie" in te stellen onafhankelijk van rechter en administratie, die de schadevergoeding zal bepalen en die zal werken volgens regels te geven bij A.M.V.B. De studiecommissie meent dat het lichaam onafhankelijk zal kunnen zijn en ook niet gebonden moet worden aan het oordeel van „deskun digen" die bij de gewone onteigening een te grote rol spelen. Omtrent de samenstelling van de Commissie worden enige aanwijzingen ge geven, waarbij wordt gedacht aan de Adviescommissie uit de vroegere Wederopbouwbesluiten, waarin dan 4111 ook het gemeentelijk element goed vertegenwoordigd moet zijn. Aangezien in verband met de materiaalschaarste bij de wederop- bouwplannen dikwijls afwijkingen van de bestaande bouwverorde ningen nodig zullen zijn, stelt de studiecommissie ook voor, door de Raad speciale bouwverordeningen voor de wederopbouw te laten maken, terwijl overgangsbepalingen nodig zullen zijn om wat tot stand kwam voor het inwerkingtreden dier nieuwe verordeningen alsnog wettelijke sanctie te geven. Ieder die belang stelt in deze zijde van het wederopbouwvraagstuk, kan ik aanraden het artikel zelf ter hand te nemen, omdat het een helder inzicht geeft in de moeilijkheden die hier moeten worden ondervangen. De gedupeerde eigenaren zullen als deze „Wet" tot stand komt ten minste het gevoel hebben, dat hun zozeer ondermijnde rechtspositie is verstevigd. Een belang van de eerste orde voor onze gehavende rechtsgemeen schap. Februari 1948 J- H. J. Waard om te vermelden in dit tijdschrift zijn de volgende artikelen, alle handelende over het Kadaster in het buitenland en voorkomende in het Journal des Géomètres-Experts et Topographes Frangais. jg 1940, nr 2, blz. 3Ó:„Le Géomètre en Pologne" par J. Kobylinski. 3 68:,,Le Cadastre en Suède" par O. Bagger-Jor- gensen. 4 no:„Le Cadastre en Italië" par Fanti (kort over zicht nieuwe wet).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 101