102 jg 1940, nr 4, biz. 120: „Origine du Cadastre en Angleterre" (Uittrek sel uit „Histoire de la conquête de l'Angleterre" par Augustin Thierry). 3e trimestre blz. 194: „La propriété et le cadastre au Mexique au temps des Aztèques" (Tiré de „l'Evolution de la propriété" par Ch. Létourneau, 1889). 1941, nr 1, blz. i6:„Loi du 9 mars 1941 sur la reorganisation de „la propriété foncière et le remembrement" (nieuwe Franse ruilverkavelingswet). 2 33„Cadastre et Livre Foncier" par R. Danger. T942 5 151Loi nouvelle sur le Cadastre en France (Ré- fection du Cadastre). r943 5 94 Décret organique pour le Cadastre (personeels organisatie). Aan de Mededelingen van het Kadaster uit Ned.-Indië ontlenen wij (nr 3, Maart 1947) Op 18 Maart 1947 heeft de Luitenant-Gouverneur-Generaal beslo ten dat in beginsel in geheel Nederlands-Indië de in- en overschrij ving van onroerende zaken uitsluitend zal plaats vinden ten overstaan van de hoofden der kadasterkantoren. De tekst van het besluit is bijgevoegd. In nr 9, September 1947, is het verslag van een causerie opgenomen, gehouden door F. J. de Jong, landmeter-topograaf bij de B.P.M. over ,,Het Kadaster in het gebiedsdeel Curasao", Met de kadastrering van de zes bewoonde eilanden is men pas in de dertiger jaren begonnen. Goede topografische kaarten waren van alle eilanden, met uitzondering van Saba, reeds aanwezig, hoewel deze wat Aruba en Curasao betreft sterk verouderd zijn (olieindustrie, die snel is opgekomen!). In het algemeen is de wetgeving van het ge biedsdeel gelijk aan de Nederlandse. Sind 1869 heeft elk eiland een hypotheekkantoor. De overdracht van onroerende zaken kan uit sluitend bij notariële akte geschieden. De benoembaarheidseisen tot notaris zijn licht. Ten behoeve van het op te richten kadaster kwamen tot stand a) de Kadasterlandsverordening, die de oprichting en invoering van het Kadaster regelt. Meting vóór overdracht is dwingend voorge schreven. b) de verordening op de grensregeling, die de begrenzing van eik- perceel regelt. Destijds verklaarde de W.I.-Compagnie alle gronden tot eigen bezit. Later is daarvan wel weer verkocht en toen de Staat de Compagnie overnam, was er b.v. al veel op Curaqao in particuliere handen. Nadien zijn nog vele percelen uitgegeven. Vaak werd ver zuimd eigendomspapieren te tonen voor belastingregistratiedoeleinden, omdat men deze niet meer bezat. Wordt vervolgd. W. v. R.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 102