LANDMEETKUNDE A. J. H. MÈERTENS De methode van Bowie Op initiatief van de Survey Central Office of the U.S. Army in Duitsland is men begonnen met de hervereffening van de driehoeks metingen in een groot deel van West- en Midden-Europa. Ongetwij feld hebben de Amerikanen moeilijkheden ondervonden tengevolge van de grote verscheidenheid van kaarten en niet in de laatste plaats van de los van elkaar staande grondslagen waarop deze kaarten zijn gebaseerd. Men had in de Verenigde Staten enige decenniën geleden eveneens moeilijkheden ondervonden bij het aansluiten van op zich zelf staande primaire triangulaties. Bij de zich steeds verder uitbrei dende metingen, die in de eerste plaats uit driehoekskettingen beston den, werd wel aangesloten aan reeds bestaande kettingen, maar de aansluitingsvoorwaarden oefenden een ongunstige invloed uit op het nieuwe gedeelte, zodat de toestand naarmate men verder voortschreed steeds onbevredigender werd. De vereffening in één geheel, nadat de metingen voltooid waren, volgens de bestaande methoden, zou de genoemde bezwaren hebben opgeheven, maar dit was praktisch onuit voerbaar door de grote omvang van het gebied. Deze omstandigheden brachten Dr. Bowie, hoofd van de afdeling Geodesie van de U.S. Coast and Geodetic Survey, ertoe een geheel nieuwe vereffeningsmethode op te stellen, die een gemeenschappelijke grondslag voor alle metingen en kaarteringen van de Verenigde Staten verschaftethe North American Datum, aan welk systeem Canada en Mexico zich aansloten. De methode van Bowie wordt nu ook door bovengenoemde Survey Central Office toegepast op de triangulaties van de verschillende landen van West- en Midden-Europa. Daartoe worden uit de bestaande netten kettingen gelicht, die als een maaswerk van kettingen het ge hele gebied overspannen, zo gekozen, dat in ieder knooppunt zoveel mogelijk een Laplacepunt en een basis voorkomt. In fig. i wordt het verloop van deze kettingen door een dikke lijn voorgesteld. Ook een stuk van het Nederlandse driehoeksnet 'maakt deel uit van dit samenstel van kettingen, waarvan men in fig. 2 het verloop kan volgen. De volgearceerde driehoeken vormen het basisnet van Utrecht (Stroe) en het knooppuntnet van Bonn, waarin de basis van Bonn is opgenomen evenals het Laplacepunt Ubagsberg. Het lijkt mij gewenst, nu wij bij deze hervereffening zo nauw betrokken zijn, een korte beschrijving te geven van de methode van Bowie. Ik doe dit aan de hand van de „Special Publication no. 159" van de U.S. Coast and Geodetic Survey: The Bowie Method of Triangulation Adjustment van Oscar S. Adams, waarin een beschrijving wordt ge- Landmeter van het kadaster, Delft

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 105