10 de toestellen zullen leren bedienen. Wat voor Nederland of één zijner Overzeese Gebiedsdelen alleen onrendabel lijkt, is het mis schien niet voor Nederland en Oost- en West-Indië samen. De goede naam die ons land internationaal als kaarteerder heeft, kan er slechts door winnen indien we ook op dit gebied de handen ineenslaan en onze ervaringen verruimen. 4- De aanschaffing van instrumentaria, verbruiksartikelen e.d. kan meer centraal en meer deskundig geschieden. Door de grootte der bestellingen kunnen betere voorwaarden worden gesteld i.z. voor het doel aangepaste bouw, kwaliteit, leveringsvoorwaarden, enz. 5. De opleiding kan zich meer aanpassen aan de individuele behoef ten, waarop een betere kijk zal worden verkregen. 6. De economisch zwakkere eenheden van het Koninkrijk zullen op een grote en modern geoutilleerde organisatie kunnen terugvallen, wanneer in hun gebied groot werk nodig blijkt dat boven hun draagkracht gaat, zodat zij niet hun toevlucht behoeven te zoeken bij het particulier initiatief. 7- Er zijn meer voordelen. Doch niet op de laatste plaats wil ik noe men de versterking van de band tussen de eenheden van ons Koninkrijk. De landmeetkundige schakel is wellicht een kleine, doch ook die helpt bij dit grote doel. Ik moge besluiten met te verzoeken over deze aangelegenheden de gedachten te laten gaan, vooral over het laatste onderwerp. Het Ko ninkrijk maakt een zware tijd door en ook in Indië voelt men dit aan den lijve. Laten wij in eigen kring datgene doen wat nodig is om er blijk van te geven, dat .wij één zijn. De overzeese collega's zult U daarmee het hart onder de riem doen voelen, dat zij zozeer behoeven in hun vaak zo deprimerende omstandigheden. Mr J. H. JONAS Reorganisatie van het Kadaster In aansluiting aan de bijdragen, onder deze titel verschenen in het Decembernummer 1947, meen ik enige gedachten te moeten neer schrijven die mij reeds vóór het verschijnen van het „Rapport, deel II, vervolg" der Studiecommissie van K. en L. bezig hielden. Het is noodzakelijk op te merken, dat men dit vervolg niet kan los maken van de overige delen van het rapport, omdat anders onbegrij pelijk wordt wat de reorganisatie van het kadaster te maken heeft met onderwerpen als positief en negatief stelsel en rechtsonzeker heid van de grondeigendom. Men moet het dus geheel zien in het kader van de gedachte organisatie van een Rijksdienst voor het Ka daster, die zich het beheer van de te onzent bestaande openbare registers als eerste en voornaamste taak rekent (zie ontwerp K.B. Hypotheekbewaarder, Rotterdam

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 10