114 in Canada en Alaska, bedraagt de wijziging 1,056" in de breedte en 1,374" in de lengte, d.i. dus ongeveer 30 m voor beide richtingen. Of de uitkomsten van de Europese vereffening, waarbij de ge gevens uit zo heterogeen materiaal zijn samengesteld, even bevre digend zullen zijn, dient te worden afgewacht. Literatuuroverzicht Documentreproductie, Vol. I. 1948. Nr 2. Tijdschr. Ned. Genoot schap v. Doe. repr. blz. 10 e.v. Dr O. A. Guinau, Fotografie op maatvaste lagen. De invoering van plastics en cellulose-derivaten als maatvaste onderlaag bij de vervaardiging en reproductie van kaarten vindt meer en meer mogelijkheden van toepassing. Zoals vaak bij de toepassing van nieuwe vindingen het geval is, Ead men in den beginne nogal te kampen met „kinderziekten". Zo ook bij de plastics; deze materialen lieten zich aanvankelijk moeilijk van een lichtgevoelige laag voorzien. Nu dit bezwaar is opgelost, komt dit de popularisering en het gebruik van plastics voor kartografische doeleinden ten goede. Een nieuwe vorm van toepassing is beschreven in bovengenoemd artikel. Ten gerieve van onze lezers volgt hieronder een verkorte weergave der belangrijkste punten: Het aangeroerde onderwerp vormt feitelijk een grensgeval tussen grafische industrie en reproductiefotografie, doch heeft meer te maken met de laatste. Niet op maatvast materiaal vervaardigde kaar ten, tekeningen, schaalverdelingen van meetinstrumenten en derge lijke, kunnen langs mechanische weg op maatvaste materialen, als Astralon, Chromophane, Perspex, enz. worden overgebracht. Deze materialen reageren niet of weinig op temperatuur- en vochtigheids veranderingen vooral de geringe invloed van de laatste is kenmerkend en in dit geval belangrijk. De toe te passen werkmethode is als volgtHet ongeprepareerde maatvaste materiaal wordt lichtgevoelig gemaakt. Dit geschiedt in een zogenaamd slingerapparaat, bestaande uit een trommel of bak, waarin zich een blad bevindt, dat draaibaar is om een verticale as. Het te prepareren materiaal wordt op dit draaibare blad gelegd. De gevoelige oplossing wordt in een dunne straal op het midden uitgegoten. Men laat het blad met bepaalde snelheid draaien. Door de middelpuntvlie dende kracht wordt dejjevoelige vloeistof vrijwel gelijkmatig over de drager verdeeld. Hierop volgt een droogproces in het daartoe matig verwarmde en gesloten slingerapparaat. Voor het eigenlijke kopiëren is het noodzakelijk dat men beschikt over een kopieerinstallatie met vacuumraam (een druk- of contact- raam met mechanische aandrukking pneumatische aanzuiging van document en lichtgevoelig materiaal, waarboven een lichtbron is opgesteld). Van het origineel wordt een fotografisch negatief of dia positief vervaardigd. Dit wordt in het vacuumraam op het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 114