115 lichtgevoelige materiaal geplaatst, waarna de belichting plaatsvindt. Na een vrij eenvoudige ontwikkeling (afspoeling met water) volgt een behandeling met een speciale kleurstof. Als eindresultaat ontstaat nu een kleurstofbeeld op blanke of matte ondergrond (al naar gelang van het gebruikte materiaal). Gedekte ondergrond kan verkregen worden door een der zijden te bespuiten met lak (b.v. dekwit). Aangezien dit kleurstofbeeld in de drager gevormd is, bestaat er veel minder kans op beschadigingen dan bij de gewone door gelatine gedragen zilver beelden. Correcties kunnen op eenvoudige wijze worden uitgevoerd, omdat de gebruikte kleurstof oplosbaar is in aethyleenglycol. Bij tekenen met de pen is mogelijk bij vermenging van deze kleurstof met een verdikker (b.v. polyvinylalcohol). Het beschreven procédé lijkt veel op diazotypieverschilpunten zijn o.a. het voordeel dat op maat vast materiaal kan worden gewerkt en een combinatie van verschei dene kleuren op een en dezelfde drager mogelijk is. Tot zover be doeld artikel. Aantrekkelijker dan het verwerken van deze nogal „droge" opsomming zal het zijn zich in gedachten te verplaatsen naar de velerlei toepassingsmogelijkheden op verschillend gebied. Daarvoor is niet veel fantasie nodig; allerlei diensten en instellingen zullen deze werkmethode kunnen toepassen. Een bestaand kaarten- archief, dat op gewoon papier is vervaardigd (bijv. het kadastrale), kan op de boven geschetste wijze op doorzichtig maatvast materiaal worden overgebracht. De maatvastheid is in dit geval van weinig belang, omdat de originelen door de jarenlange inwerking van vocht en warmte al een tamelijk aanzienlijke schaalonzuiverheid hebben verkregen. Van overwegende betekenis zijn de doorzichtigheid en de aard van het materiaal. De eerste maakt directe reproductie door middel van contactdrukken mogelijk, al dient te worden opgemerkt dat, voor zover mij bekend is, niet alle lichtdrukapparaten geschikt zullen zijn vanwege een te hoge werktemperatuur (de critische tempe raturen liggen bij plastics en acetaten om en nabij 130-140, respec tievelijk 150-160° F.). De tweede factor, de aard van het materiaal, is bij de plastics zodanig dat herhaalde bijwerking zonder bezwaar kan worden uitgevoerd. Dit is een groot voordeelop materialen die vroeger werden gebruikt, als kodatrace, fotogr. film of calque, was bijwerking slecht uitvoerbaar en ten hoogste één of enkele malen mogelijk. Wil men de bezwaren die ongetwijfeld verbonden zijn aan directe kaartering op plastic, ondervangen, dan zou men zich een systeem kunnen indenken waarbij in de toekomst nieuwe kaarten (hermetingen, ruilverkavelingen, enz.) worden aangelegd op maatvast tekenpapier (correctostat, mounted paper). Van deze originelen kunnen dan volgens de besproken werkmethode „maatvaste" calques worden ver vaardigd, zodat het behoud van de schaalzuiverheid, zowel van het origineel als van de calque, gewaarborgd zou zijn. Het is mij niet bekend, of de tussenschakel, het te gebruiken foto grafisch negatief (of diapositief), hetzij door mindere maatvastheid van materiaal, hetzij door ongunstige ontwikkelingsmethode (ver-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 115