116 moedelijk natte ontwikkeling) een nadelige invloed zal hebben op het eindresultaat, wat behoud van de schaalzuiverheid betreft. Bij te grote afwijkingen zou de methode voor het geschetste doel onbruikbaar zijn; proefnemingen die gaande zijn, zullen dit moeten uitwijzen. In het besproken artikel is dit onderwerp niet aangeroerd. Blz. 15 e.v. bevatten een rapport van de Nomenclatuur-commissie het voorgestelde ontwerp geeft een gedetailleerd overzicht met om schrijvingen van begrippen en benamingen die in de document reproductie gebezigd worden, en kan dienen als een wegwijzer in de doolhof van vaktermen die bij deze tak van wetenschap wel zéér uit gebreid is. Het tijdschrift „Documentreproductie" is opgenomen in de Biblio theek voor Kadaster en Landmeetkunde. April 1948. G. S. J. van den Berg Schweizerische Zeitschrift für Vermessung und Kulturtechnik. 1948/1 blz. 1. Th. Isler. Over de afstening bij ruilverkavelingen. Een deel van de gesubsidieerde kosten van ruilverkavelingen is dat, voort vloeiende uit de afstening. Daar gedetailleerde instructies hierover in de pen zijn is dit artikel geschreven om een discussie te beginnen. Verschillende gevallen worden nagegaan. De afstening blijft geheel in handen van de overheid. De kosten zijn een gering deel van het totaalbedrag. 1948/1 blz. 7. Prof. Dr Eckart Lindinger Scharding. Gaat over inter polatie van tijd aan sterrewachten bij kwartsklokken tussen astrono mische tijdswaarnemingen. Nauwkeurige overbrugging van de inter vallen is nodig voor radiotijdseinen. 1948/2 blz. 27. Prof. Dr Franz Ackerl. Over achterwaarts insnijden uit foutieve vaste punten. De vraag is hoe coördinatenfouten van gegeven punten de van daaruit door achterwaartse richtingen be paalde beïnvloeden. Aanleiding tot deze vraag was de ervaring opge daan bij de Duitse veldtocht in Polen, waarbij de geodeet het leger moest volgen en telkens nieuwe punten bepalen uit door voor- of achterwaartse richtingen reeds bepaalde. Hoever kon hiermee worden gegaan? Een methode werd ontwikkeld die in de plaats kon komen van tijdrovende en kostbare driehoeksmetingen om de noodzakelijke grondslag te verkrijgen voor fotografische opnamen. Gebruikt werden de resultaten van die methode voor een verbinding van Kreta met doelen in Afrika. De methode wordt dan kort uiteengezet. (Het artikel zal worden vervolgd.) Schrijver gaat hierbij uit van de bereke ning van een Snelliuspunt volgens Cassini. Ik vraag me af of de formule, afgeleid door Prof. Tienstra uit barycentrische coördinaten, die de coördinaten van het te bepalen punt uitdrukt in directe functie van de gegeven punten, zich niet beter hiertoe zou lenen. 1948/2 blz. 34. Uit een lezing van M. R. Pastorelli. Een recente toe passing van de fotogrammetrie vond plaats in een Zwitsers kanton. Een oppervlak van 2000 ha werd opgenomen, met 90000 percelen,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 116