119 wetten en bepalingen en vooral over de tot standkoming ervan Het zal U o.a. demonstreren, hoe reeds omstreeks het midden der vorige eeuw de koloniale gedachte stevig terrein verloor. Genoeg zij dat deze agrarische wetgeving het verkrijgen van een rechtstitel op behuizings- of ondernemingsgrond voor niet-Inheemse en landbouwmaatschappijen, verre van gemakkelijk maakte. Elke aanvraag wordt nauwlettend en plaatselijk onderzocht en bij dit onderzoek neemt de meetbrief een vooraanstaande plaats in. Deze meetbrief is sinds lang een kadastraal troetelkind geworden, dat in de lengte en breedte uit de oorspronkelijke extract-kadastraal-plankleren is gegroeid. En de ontwikkeling van het Kadaster, beter de zorg aan de meetbrief besteed, leidde ertoe dat dit stuk als een sterke posi tieve tendenz van ons in wezen negatief stelsel van overschrijving ge kwalificeerd en gewaardeerd kan worden, door rechters, autoriteiten en publiek. Wat de verhouding blokregister-meetbriefregister betreft, zal het duidelijk zijn, dat het blokregister uitsluitend titelpercelen registreerde en het meetbriefregister niet alleen titelpercelen, doch óók percelen die dit eventueel zouden kunnen worden. Behalve de objecten van aan vragen voor vestiging van een rechtstitel op grond, omschreef het ook de objecten voor splitsing en samentrekking van onder een rechtstitel bezeten percelen, prijsgeving' van gedeelten van percelen en oudere titelpercelen waarvan nog geen meetbrief bestond of waarvan de meet brief om bepaalde redenen verbeterd moest worden. Men zou het dus ook zo kunnen stellenhet blokregister registreert rechtspercelen, het meetbriefregister geeft de nadere en meetkundige omschrijving dier percelen plus een registratie van grondstukken die waarschijnlijk, doch zeker niet altijd, rechtspercelen zullen worden. We zien dus dat de opzet van 1834 juridische feiten en mogelijkheden gescheiden houdt. En dit is een belangrijk punt voor een goed begrip van de werkkring van het N.I. Kadaster: in tegenstelling met de meeste andere kadasters is een voornaam deel van zijn taak een voor bereidende ten behoeve van de in- en overschrijving van vaste goederen. Deze voorbereidende taak komt ook op andere wijze tot uiting en wel in de bepalingen omtrent de „landmeterskennis". Dit kadastraal bewijs van aangifte, voor de overschrijving die wordt verlangd, heeft o.a. eveneens een voorbereidende strekking en men zou het kunnen zien als de voorloper van de gerechtelijke akte. De landmeter vermeldt daarin het tijdstip van aangifte, de kadastrale kenmerken, eigenaar, de a.s. verkrijger, de verpondingswaarde, even tuele koopprijs, kortom alles wat de overschrijvingsambtenaar voor de nieuwe akte nodig heeft. En indien men nu weet, dat de over schrijvingsambtenaar niet mag overschrijven zonder landmeterskennis en i.z. de toewijzing, bijv. bij erfenis ab intestato, niet anders dan in dit stuk vermeld is, dan voelt U wel aan, dat ook de landmeterskennis een troetelkind is geworden. Het stuk bewees vooral zijn nut op plaatsen waar de overschrijving door de omstandigheden niet aan

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 119