122 d. het verstrekken van inlichtingen, inzagen, afschriften, uittreksels e.d. uit het archief, e. het verrichten van alle werkzaamheden die tot het vak behoren en door de Regering of de Directeur van Justitie worden opge dragen. De eerste taak is natuurlijk de voornaamste en de juridische opzet van het Kadaster maakt de boekhouding veel eenvoudiger dan die van het fiscale dito van 1875. De technische uitvoering van nieuwe ka dastreringen geschiedt door of onder leiding van de afdeling Ka dastrering van het Hoofdkantoor en uit het N.I. Tijdschrift kunt U ervaren dat op deze afdeling hard en goed en volgens moderne opvattingen wordt gewerkt. Kort voor de oorlog was het mij gelukt bijna een derde van het personeel hiervoor in te zetten. De opmaking van meetbrieven is wel de hoofdtaak van de kantoor landmeter. Zij zijn er in soorten, van grut voor kleine-woningbouw tot complexen van tienduizenden hectaren voor grote cultuurmaat schappijen, meetbrieven die men in een handomdraai kan maken en andere waarop men, vooral in dat klimaat, letterlijk zweet, vaak weken lang. Het zijn lang niet de grote meetbrieven die het lastigst zijn! Vooral de erfenissen van de artisten der instructie van 1837 kunnen slapeloze nachten bezorgen. Men sla het Indisch Tijdschrift eens na i.z. delimitatie van zgn. oude percelen Al met al is het een interessant werk en het troetelkindkarakter van de meetbrief is daar het bewijs van. Ik heb zelfs een paar maal moeten ingrijpen, bij officieel rondschrijven, om te voorkomen dat men grijs werd bij de beantwoording van de vraag of een grens nu al dan niet enkele centimeters verplaatst was, en dergelijke perfection- nistische woekeringen. In ieder geval is de meetbrief een werkstuk, dat terecht het ver trouwen van iedereen heeft die bij rechten op grond betrokken is en waarop de rechter bij grenskwesties zonder meer steunt. Het is dan ook vnl. aan de kwaliteit van de meetbrief te danken dat grens kwesties weinig voorkomen in dit procesrijke land. De meetbrieven, overigens ook de kadastreringen, worden bijna altijd opgemeten door de inheemse opnemers. Dit gaat heel goed, ondanks het feit dat zij slechts een bescheiden landmeetkundige op leiding hebben. Uiteraard worden zij getraind op betrouwbaarheid en zij leren al spoedig dat precies opschrijven wat afgelezen wordt en niet flatteren, het juiste middel is om de mooiste resultaten uit de rekenmachine te krijgen. Wij hebben nl. geen kaartkadaster met hoofd zakelijk lijnverbandwerk, doch een coördinatenkadaster, waarin bijna steeds met hulppolygonen wordt gewerkt in het stads- of dorpsnet. Dit laatste systeem verdient daar te lande verre de voorkeur. Niet alleen is het zaak voor een eigendomskadaster, vooral in het tropisch- snel veranderlijk terrein, de grenzen zo „vast" mogelijk te doen zijn, maar wij zijn gedwongen met opnemers te werken wier vakontwikke ling bescheiden is, en wel om economische redenen. Dit gaat uitstekend,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 122