123 mits er voldoende waarborgen zijn dat er geen ongerechtigheden door slippen. Dit laatste wordt bereikt, doordat de rekenmachine moet uit wijzen dat althans de grondslag goed is en verder door controle. Deze controle dient ook en vooral om het terreinpersoneel steeds verder te ontwikkelen. De vraag wat deze niet-metende landmeter dan wel doet is gauw beantwoord: hij is de ontwerper, de leider en de controleur van het meetwerk in zijn afdeling; hetzelfde geldt voor de berekening, kaar- tering en verdere opmaking en bewerking van een meetbrief, de mutatiekaart en het plan. Ook dit werk wordt uitgevoerd door lagere vakkundigen. De landmeter wordt in zijn leiderschap bijgestaan door een middelbaar-vakkundig assistent en de hoofdmantri's. Mij persoonlijk trok het terreinwerk het meest. Het is zeer gevari eerd, de ressorten zijn groot, men maakt intens kennis met land en volk en het kan ietwat avontuurlijk zijn, vooral in de rimboe waar ik menige maand sleetoncomfortabel misschien maar allerminst onge noeglijk. En we werken met een behoorlijk instrumentarium, dat vrij ruim van moderne instrumenten voorzien is, of beter: was. De meetbrievenfabriek was altijd in volle werking en hoe interes sant sommige exemplaren ook zijn in hun bewerking, toujours perdrix wordt eentonig en er is gelukkig meer te doen dan meetbrieven maken en kadastreren. Het derde deel van onze taak is de afgifte van landmeterskennissen. Weliswaar worden de meeste exemplaren door het administratief personeel opgemaakt, maar als U onverwacht een kadasterkantoor binnenkomt en U ziet de landmeters in een druk debat, slaande op instructies en op tafels, dan is er sprake van een lastige landmeters kennis. Elke landmeter helpt mee, want onze reputatie staat op het spel en het mag niet voorkomen dat een Rechter-Commissaris van een Raad van Justitie ons op een fout betrapt. Zij die een juridische knobbel hebben kunnen zich hierin aardig uitvieren. De vierde taak van onze werkkring brengt ons in contact met de functie van de kadastrale boekhouding in zijn werking naar buiten. Deze boekhouding is eenvoudig en goed hanteerbaar, ook voor fiscale doeleinden, omdat zij een eigendomskadaster registreert. Vroeger was dit anders en zag men inspecteurs met vemummeringsnetten rond sluipen, om al dan niet spartelende landmeters te vangen, of wan hopige eigenaren of advocaten en notarissen die ook al in het ver- nummeringsnet verward waren. De boekhouding is nu, onder super visie van de landmeter/hoofdzakelijk in handen van het middelbaar en lager administratief personeel, dat alle inlichtingen e.d. aan publiek en autoriteiten geeft, de juridische en fiscale zijde van het geval be handelt enz. Zij wordt gevoerd met kaartsystemen. Men zwaait in deze afdeling nog al eens met het kadastraal tarief en persoonlijk heb ik aan dit tarief een hekel, althans indien ermee gewapperd wordt bij het verstrekken van inlichtingen, inzagen e.d. Ik houd mijn landmeters dan ook altijd voor, dat de inkomsten van een goed kadaster niet liggen in het pover beetje dat aldus binnen-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 123