124 komt, doch dat zij indirect zijn. Niet alleen voor verpondings- en overschrijvingsbelasting, doch vooral door de rechtszekerheid die een goed kadaster verschaft. Deze laatste kan slechts gediend worden, indien het publiek spontaan bij ons komt om over zijn. bekommer nissen te praten. En dat wordt niet bereikt indien zij steeds met hun portemonnaie in de hand moeten staan. Dit is in grote lijnen het officiële werk en het desbetreffende Staatsblad eindigt met de opdracht alle tot het vak behorende werk zaamheden te verrichten die door de Regering of Directeur van Justitie worden opgedragen. Men kan in dezen een afschuifsysteem huldigen met beroep op gebrek aan personeel en materiaal en met verwijzing naar de wonden van bezuinigingsbijlen e.d. Men kan ook zijn schouders onder een taak zetten die wellicht niet de eigenlijke taak is en waarvoor men slechts betaald wordt met de wetenschap dat er in Indië iets groots te verrichten valt. Men kan afwachten of de Regering of Directeur van Justitie iets voor ons vindt of men kan spontaan zeggendit of dat gebeurt niet goed en wij zullen zelf het initiatief nemen en het beter doen, desnoods ten koste van (onbetaald) overwerk. Mijne Heren, het is me een grote voldoening hier vast te leggen dat de Indische landmeters de laatste weg kozen. De veelheid en verscheidenheid van dit „tot het vak behorende" werk, dat wij ver richten is zeer groot. We zijn niet alleen kadasterlandmeters en registrators. We maken ondernemingskaarten, zetten grenzen uit, helpen Waterstaat, Binnenlands Bestuur, Economische Zaken, Finan ciën, het Leger enzovoort met raad en daad en aan alles en nog wat. Dit werk varieert van de opmetingen voor gemeenten tot de uitzet ting van grote cirkels over de aarde voor de radiodienst, van het controleren en maken van rubber-, thee- en kinarestrictiekaarten tot het opleiden van meetpersoneel voor andere diensten, van het leveren en beheren van complete kadasters aan Zelfbesturende Landschappen tot de levering van meetofficieren voor de Artillerie en zelfs in oorlogstijd van een compleet corps voor de localisatie van verdachte lichtverschijnselen op Java. En deze traditie wordt thans nog voort gezet, ondanks gebrek aan mensen en materiaal vnl. ten behoeve van de Wederopbouw. Het is teveel om dit alles hier te behandelen, doch dit extra werk gebeurt altijd tot volle tevredenheid van hen die ermede geholpen worden, en met animo door de uitvoerders, ook nu. Toen de Regering dan ook onlangs besloot de N.I. Kadaster landmeters zonder meer als volwaardige academici te beschouwen, was dit omdat zij dit verdienden. Door hun plichtsopvatting die onberispelijk is, door hun mentaliteit die bewijst dat zij, ook buiten hun normale plicht om, weten en doen wat nodig is om een in op komst zijnd land vooruit te brengen. Ik ben er trots op de leider van deze, mijn collega's te mogen zijn. Hiermede ben ik gekomen aan de positie van de N-L landmeter. In een van onze oudere tijdschriften van omstreeks 1919 kunt U

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 124