Reorganisatie van het Kadaster 126 Tenslotte is deze waardering ook officieel tot uiting gekomen. Eens deels door het Kadaster de in- en overschrijving van vaste goederen en hypotheken toe te vertrouwen, waarover al bijna 80 jaar de pro's en contra's bediscussieerd werden en dat, ondanks de training via de landmeterskennis, een bewijs van groot vertrouwen is van de Regering en van de Directeur van Justitie. En tenslotte de bekro ning: de als academisch gekwalificeerde en bezoldigde positie. Ik heb U in korte trekken iets van het N.I. Kadaster en de werk kring en positie van de landmeters verteld. Mochten er onder U zijn die er graag meer van willen weten, dart stel ik en zonder twijfel ook de landmeters met ziekteverlof die thans in Nederland zijn, zich gaarne voor dit doel tot Uw beschikking. Volledigheidshalve vermeld ik nog dat er behalve kadasterland meters ook landmeters van grote cultuur- en petroleummaatschappijen zijn, ook bij gemeenten, en dat ook zij over het algemeen interessant werk hebben. Ook de Topografische Dienst zoekt nu volledig be voegde landmeters, zodat ook daar een emplooi voor ons komt. En plaats bij het Kadaster is er voor U ruimschoots. Indië, Mijne Heren, was een goed land, waar het prettig werken was voor hem die werken wil. Men krijgt er al jong zelfstandigheid en draagt daarvoor de verantwoordelijkheid. Ondanks de tegenwoor dige narigheid heb ik een groot vertrouwen in de toekomst van dit mooie land en in de goede gezindheid van dit volk tegenover Neder land. Ik zou dit tot de jongeren willen zeggen: Wie Uwer de wereld in wil trekken en Indië en Nederland wil dienen, zal ginds met open armen worden ontvangen. Het zal nu," onder deze omstandigheden niet gemakkelijk zijn, gij zult in het eerst zeker enkele stevige kanker partijen horen en doen horen. Maar het overwinnen van moeilijk heden heeft nog niemand belnadeeld, integendeel. En Indië is al moeilijkheden overwinnend en al dan niet kankerend groot geworden. Gij zult ervaren dat het een goed en prettig land is om in te werken, in te wonen en van te houden en dat de tegenstelling blank en bruin in de verste verte niet zo groot is als gij thans misschien veronderstelt. Met belangstelling namen wij kennis van de bijdrage van Mr J. H. Jonas getiteld „Reorganisatie van het Kadaster" op blz. 10 van deze jaargang van dit tijdschrift. Wij willen gaarne hierop reageren met een nadere toelichting van onze opvattingen op die punten waarop Mr J. met ons van mening verschilt. Wij moeten dan echter beginnen met een vraag. Het is namelijk volmaakt duister op welke wijze Mr J. komt tot zijn stelling dat de taakverdeling tussen openbaar register en kadaster zou worden om gekeerd na doorvoering van de voorstellen van de S.C. Graag zouden wij dus van Mr J. vernemen hoe hij de thans bestaande taakverdeling

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 126