131 Bij de hermeting met vernieuwing wordt niemand iets ontnomen er wordt alleen maar aan zakelijke rechthebbenden in een bepaald ge bied gevraagd zich op een van hogerhand vastgesteld tijdstip reken schap van hun rechten te geven en op het terrein of elders de nodige aanwijzingen te doen en inlichtingen te verschaffen, waarna door middel van tervisielegging van een kaart en een lijst van rechthebben den gecontroleerd kan worden of alles op de juiste wijze is voorge steld en geboekt. Men heeft daarbij het recht om bezwaar te maken en kan zijn rechten trachten aan te tonen, zo nodig met de aanwezige titels. Men kan nu wel zeggen, dat men tegen zijn zin in een proces gewikkeld wordt, maar dat geldt voor elke actie, die ook anders inge steld zou kunnen worden. Verder moet men zich niet voorstellen, dat een hermeting met ver nieuwing tot veel processen aanleiding zal geven. Het aantal geschillen omtrent grenzen en rechten is gering, het aantal afwijkingen tussen kadaster en werkelijkheid kan echter groot zijn. Wij willen nu nog ingaan op enkele bijzondere beweringen of vragen van Mr J. Mr J. uit zijn verwondering (blz. 12) dat de uitspraak: „tussen hermeting ingevolge ruilverkaveling en hermeting met vernieuwing bestaat geen principieel verschil" mede afkomstig is van één der voormannen van de Nederlandse ruilverkaveling. Wij geven toe, dat de uitspraak misschien nauwkeuriger zou zijn indien ze luiddetussen de vaststelling van de lijst van rechthebbenden is in beide gevallen geen principieel verschil. (Zie ook blz. 163 Augs 1947 van dit Tijd schrift.) Nu kan men wel zeggen, dat hierna bij ruilverkaveling nog een plan van verdeling komt vast te staan, dus met nieuwe grenzen, maar niet te ontkennen is, dat de grondslag van dat plan gevormd wordt door de lijst van rechthebbenden, waaruit niet alleen ieders inbreng kan worden vastgesteld met behulp van de schatting, maar ook de rechten afgeleid worden om bepaalde grondsoorten op een zekere ligging terug te krijgen en waaruit ook bepaalde schadevergoedingen kunnen voortvloeien. In vele gevallen zijn zakelijke rechten, zoals erfdienstbaarheden, die merendeels zullen vervallen, niet van genoeg zaam belang om er een onderzoek naar in te stellen teneinde ze in de lijst te vermelden, maar daar staat tegenover, dat reeds verschillende malen moeilijkheden bij de opmaking van het plan van ruilverkaveling zijn gerezen, omdat verzuimd was dergelijke rechten te vermelden. Nu de ruilverkavelingen niet meer zoals in den beginne beperkt blijven tot madelanden, essen en heidevelden, maar grotere economi sche gebieden, soms met veel bebouwing, gaan omvatten, zal steeds verder gegaan moeten worden met het in de lijst opnemen van zovele rechten, waarvan immers van te voren niet vaststaat of ze zullen verdwijnen door ruilverkaveling. Indien ze niet in de lijst staan moeten ze later worden gevestigd alsof ze nooit bestaan hadden, vaak met toekenning van schadevergoedingen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 131