132 De Herverkavelingswet-Walcheren kent niet de uitzonderingen van artikel 10 der Ruilverkavelingswet 1938 betreffende dorpskommen en uitbreidingsplannen. Op enkele uitzonderingen na zijn de kommen der Walcherense dorpen dan ook in het blok opgenomen. In deze dorpskommen zal een uitgebreid onderzoek naar erfdienstbaarheden moeten worden ingesteld evenals bij een hermeting met vernieuwing. Het graduele en niet principiële verschil met hermeting met vernieu wing wordt al kleiner en kleiner. Dat bij ruilverkaveling ingegrepen wordt in de rechtssfeer, in de handelingsvrijheid van partijen, motiveert Mr J. met ,,de grote voor delen, die primair zijn van economische en sociale aard, niet alleen „voor de eigenaren maar vooral ook voor de gemeenschap. En daar door tenslotte werken alle rechthebbenden mede aan de ruilverkave- „lingsakte, die dit alles bezegelt (al zijn zij dan vertegenwoordigd door „Rechtercommissaris en Plaatselijke Commissie) en de nieuwe per- delen doet verkrijgen" (blz. 13). Wij zouden hierbij willen opmerken ie. dat de wet er nergens van spreekt, dat R.C. en PI. C. de gezamen lijke rechthebbenden vertegenwoordigen en dat we uit de wijze waarop ze benoemd worden, zulks ook bezwaarlijk kunnen afleiden. 2e. dat de ruilverkavelingsakte niets meer is dan een weergave van hetgeen door het plan van ruilverkaveling reeds kwam vast te staan. Men zou zo nodig ook hebben kunnen volstaan met overschrijving van het plan van ruilverkaveling, evenals dit t.a.v. het besluit van Gedeputeerde Staten reeds is voorgeschreven en dit plan dus als titel aanmerken. Indien wij in de zin die volgt op de hierboven aangehaalde, het beginwoord „immers" vervangen door „maar", wordt duidelijker, dat de juridische verbetering niet logisch aan de ruilverkaveling ge koppeld behoeft te zijn. Het kan er ook zonder en de economische en sociale voordelen van de ruilverkaveling zouden er niet minder om behoeven te zijn. Het zou intussen voor de uitvoerders, en in het bijzonder voor de landmeter van het kadaster, niet bevredigend zijn een nieuwe ver deling af te leveren, waarvan zij weten, dat ze geschillen blijft in houden en wij mogen dus blij zijn, dat de wetgever het aangedurfd heeft bij de ruilverkaveling tevens algehele vernieuwing tot stand te doen komen. Wij begrijpen niet waarom er een storm van verontwaardiging moet opgaan tegen artikel 23. Bij ruilverkaveling zullen de meeste recht hebbenden ook wel mooie titels hebben, maar wij menen, dat er nog nimmer bezwaar tegen is gemaakt, dat ze waardeloos worden en ver vangen door die uit hoofde van de ruilverkavelingsakte. Waarom zou bij hermeting met vernieuwing de kwestie anders liggen? Er zijn wel veel ingrijpender maatregelen genomen zonder dat een storm van verontwaardiging is losgebarsten terwijl toch nadeel dreigde bij niet

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 132