135 Het is ons bekend, dat Uwe Excellentie aan verschillende Ver enigingen adviezen heeft gevraagd over de aard en betekenis der openbare registers, enz. Daar de leden van onze Vereniging dagelijks met de vraagstukken betreffende de zakelijke rechten op de grond, de titels van aankomst, de boeking in de openbare registers en de bijhouding van de overige registers en leggers, uit de aard van hun ambtelijke werkkring in aanraking komen, menen wij niet te mogen nalaten U ongevraagd de navolgende beschouwingen ter lezing aan te bieden. Inleiding. Het hier te lande geldende onvolledig-negatieve stelsel van open baarheid van de ■Pechten op onroerend goed is sedert zijn invoering in 1838 geheel ingeburgerd. Zonder nader in te gaan op juridische geschilpunten zijn wij uit practische overwegingen van mening, dat men een bestaand hypothe cair stelsel slechts dan geheel door een ander dient te vervangen als aan het bestaande stelsel zo grote fouten en gebreken kleven, dat het rechtsverkeer betreffende het onroerend goed daarvan grote hinder ondervindt en men zeker weet, dat het nieuwe stelsel grotere rechts zekerheid biedt en bovendien economisch verantwoord is. Nu tot nog toe uit de samenleving geen roep klinkt, die gebiedend vraagt om een ander stelsel, nu een behoorlijke rechtszekerheid ten aanzien van de zakelijke rechten op onroerend goed in ons land bestaat en het publiek vertrouwt op het stelsel, is het naar onze mening thans slechts nodig om te trachten binnen het kader van het negatieve stelsel verbeteringen aan te brengen. Zonder dus een positief stelsel af te wijzen, menen wij dat door verbetering van het negatieve stelsel reeds veel te bereiken valt en dat deze verbetering er toe kan leiden dat desgewenst te gelegenertijd op eenvoudiger wijze tot een meer positief stelsel of een negatief stelsel met een positieve inslag, door bescherming van derden-verkrijgers te goeder trouw in sommige gevallen kan worden overgegaan. Verplichte aanduiding van de onroerende goederen in alle akten van overdracht enz. door hun kadastrale kenmerken. Toekenning van wettelijk vermoeden aan de kadastrale grenzen. 1. Een goed titelonderzoek en een juiste bijhouding van de hypothe caire en kadastrale administratie is slechts mogelijk als de rechts- objecten, in casu de onroerende goederen, bij overdracht, enz. in de akte worden aangeduid door de kadastrale kenmerken. Door de Wet van 16 Juni 1832, later door die van 9 Juli 1842 op het Notarisambt, werden de notarissen verplicht in hun akten onroe rende goederen met hun kadastrale kenmerken aan te duiden. In 1838 trad artikel 1219 B.W. in werking, dat voor de vestiging van hypotheek voorschrijft dat het verbonden goed eveneens met zijn kadastrale kenmerken moet worden aangegeven. Let men hierbij op

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 135