138 Wij vragen ons af of de samenstellers van vele onderhandse akten wel steeds zijn toegerust met de bovengenoemde vakkundigheid en kennis en of het geen overweging verdient bij de herziening van het B.W. ook aandacht te willen schenken aan het geven van waarborgen ter verkrijging van so juist mogelijke akten. De akten zijn in het negatieve stelsel belangrijke schakels in een keten van rechtshandelingen. Eén zwakke schakel betekent wankel recht voor latere verkrijgers. Bij de overwegingen om te komen tot een keuze tussen de authen tieke of de onderhandse akte mag echter het kostenvraagstuk voor de betrokkenen bij de rechtshandeling niet uit het oog worden verloren, vooral indien het object van de rechtshandeling een geringe waarde vertegenwoordigt. Dure akten kunnen een stimulans zijn voor het met-opmaken van akten, hetgeen juist moet worden vermeden. Welke zijn de openbare registers, waar berusten zij en welke is de betekenis van deze registers? 3. In artikel 671 B.W. wordt bepaald dat de levering van onroerende zaken geschiedt door de overschrijving van de akte in de daartoe bestemde registers. In de artikelen 743, 760, 767, 784, 807 en 1224 B.W. wordt bepaald dat titels van aankomst van met name genoemde zakelijke rechten in de daartoe bestemde openbare registers (registers ter openbaarmaking) moeten worden overgeschreven. Tevergeefs zal men echter zoeken naar bepalingen die aanduiden welke deze openbare registers zijn,_ waar zij berusten en worden bijgehouden en welke de betekenis is van deze registers. Ondubbelzinnig zal moeten komen vast te staan wat eigenlijk de openbare registers zijn en door wie ze worden bijgehouden. De artikelen 1265 tot en met 1268 zouden moeten worden omgewerkt, doch niet langer onder de 20ste titel handelende over hypotheek ge rangschikt behoren te worden, doch onder een afzonderlijke titel een plaats moeten vinden. Is het niet gewenst meer bewijskracht aan het gepubliceerde, ver kregen door overschrijving van een akte, toe te kennen? Beperking van de onvolledigheid van het negatieve stelsel. 4. In de korte inleiding tot deze beschouwingen duidden wij het hier te lande geldende stelsel 'van openbaarheid van de rechten op onroerend goed aan als onvolledig negatief. In de volgende regelen willen wij wettelijke maatregelen bepleiten ten doel hebbende de publi citeit vollediger te doen zijn. Het onvolledig negatieve stelsel brengt mede, dat hetgeen met wordt gepubliceerd de beoogde uitwerking mist. Helaas is echter door de wetgever geen verplichting opgelegd alle rechtshandelingen waarbij onroerend goed is betrokken, te publiceren.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 138