139 Wat artikel 671 B.W. voor de levering voorschrijft geldt niet bij overgang door boedelmenging, vererving, natrekking, scheiding, afgifte legaat en verjaring. Te dien aanzien merken wij op: Bij boedelmenging door huwelijk wordt bijna nimmer een akte ter overschrijving aangeboden. Ontelbare onjuiste tenaamstellingen zijn een gevolg van deze leemte. De invoering van een verplichte verklaring van boedelmenging door huwelijk waarbij onroerend goed is betrokken, waarbij men tevens tot publicatie verplicht moet worden, zou een einde kunnen maken aan deze oorzaak van vele onjuiste tenaamstellingen. Ook na vererving wordt zelden direct een akte ter overschrijving aangeboden. Toch draagt de kadastrale administratie op indirecte wijze kennis van de successie. Zij ontvangt nl. ter inzage van de ontvanger der successie het register dienende om de memories van successie in uittreksel te vermelden. Waar de successiememories niet behoeven te worden opgemaakt door een notaris, is de mogelijkheid van een onjuiste weergave van de wijze van vererving voor de hand liggend en evenzo zal het voorkomen, dat een onnauwkeurige of onvolledige aanduiding van de kadastrale kenmerken wordt gedaan. Een dwangmiddel om tot rectificatie te geraken bestaat niet. Voor de belastingdoeleinden mogen de successiememories een mooi hulpmiddel zijn om de belastingplichtigen teboekgesteld te krijgen, privaatrechtelijk hebben zij niet de minste waarde. Moeilijk is het een oplossing te vinden voor de publicatie bij erf opvolging krachtens de wet of uiterste wilsbeschikking. Ook de Staatscommissie 1906 schonk haar aandacht aan dit probleem. Zij zegt„Er valt bezwaarlijk aan te denken die openbaarmaking als een vereiste voor het tot stand komen van de overgang door erfopvolging daaraan te verbinden." Een verplichting tot aangifte van vererving van onroerend goed bestaat alleen krachtens de successiewet, waarmede slechts een fiscaal belang gediend wordt. De invoering van een verplichte verklaring van erfrecht opgemaakt door een notaris (de Grootboekwet kent iets dergelijks) zou hier uit komst kunnen brengen. De overschrijving van een dergelijke verklaring zal weliswaar geen rechtsgevolgen hebben, doch de waarde van deze verklaring is ge legen in de meerdere betekenis welke men zal hechten aan deze ver klaring in vergelijking met de fiscale successiememorie. De vele wijzen waarop natrekking plaats kan vinden maken het uiterst moeilijk algemene regelen te ontwerpen voor het opmaken van akten betreffende natrekking en publicatie der akten. Ten aanzien van scheiding waarbij onroerend goed is betrokken, zou, waar scheiding thans geheel vormloos is en meerderjarige hande- lingsbekwame mensen kunnen scheiden als hun goeddunkt, zelfs

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 139