141 De oplossing die de Staatscommissie vond, om de ondermijnende invloed van de verjaring, voor de duurzaamheid van een goed Kadaster, aan banden te leggen en welke oplossing leidde tot het formuleren van artikel 36 van het Ontwerp van Wet op de grens regeling willen wij, los van dit Ontwerp van Wet, ook tot de onze maken. Wij zouden dus gaarne zien, dat op de voet van artikel 36 van het Ontwerp van Wet op de grensregeling, de verjaring aan banden werd gelegd voor dezelfde grenzen als bedoeld onder punt 1 van deze be schouwingen. Resumerend menen wij te mogen stellen dat de rechtszekerheid met betrekking tot de onroerende zaken, met behoud van het negatieve stelsel, belangrijk zal zijn bevorderd, indien in het Burgerlijk Wetboek 1. wordt bepaald dat in alle akten van overdracht, enz. de onroeren de goederen door hun kadastrale kenmerken moeten worden aange duid en aan de kadastrale grenzen een wettelijk vermoeden wordt toegekend, 2. waarborgen worden gegeven voor zo juist mogelijke titels, 3. wordt bepaald welke de openbare registers zijn, waar zij berusten en worden bijgehouden en welke de betekenis is van deze registers, 4. bepalingen worden opgenomen, welke de onvolledigheid van het negatieve stelsel zoveel mogelijk beperken, 5. de verjaring aan banden wordt gelegd. Een afschrift van dit schrijven doen wij aan Prof. Mr E. M. Meijers toekomen. Gaarne bevelen wij het bovenstaande in de aandacht van Uwe Excellentie aan en verblijven inmiddels, enz. Literatuuroverzicht Vervolg van bis. 102. Kopieën van de meeste eigendomsakten met perceelsomschrijving door middel van een rooibrief zijn aanwezig van 1826 af. De om schrijving der rooibrieven is veelal gebrekkig, terwijl ook door ver jaring grenswijzigingen optraden. Bij de inrichting van het kadaster werd daarom grensvaststelling verplicht gemaaktaanwijzing op het terrein door belanghebbenden, opmaking van een proces-verbaal door de landmeter hiervan, terwijl voorzieningen werden getroffen voor ambtelijke vaststelling bij niet verschijnen met beroep op de rechter. Bij gebrek aan overeenstemming komt de grens als betwist op de kaart. De opkomst bleek groot, het aantal betwiste grenzen was zeer klein, beroep op de rechter kwam niet voor.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 141