142 c) De toestanden op het hoofdeiland maakten het nodig een ver ordening op de eigendomsuitwijzing in het leven te roepen. Percelen die in 1826 geen eigendomsbewijzen hadden, kregen die tot nu toe ook niet. Sommige ervan zijn nog niet in de hypothecaire registers geboekt en zijn dus sedert 1869 niet verhandeld of bezwaard. De plaatselijke bevolking buiten de oude stad geeft het recht aan elk kind op een open perceel een huis te bouwen. Trekken zij weg zonder dit recht te gebruiken, dan erkennen de medebewoners hen niet meer als eigenaren. Bij gebrek aan bevolkingsregisters en gezien de vruchtbaarheid van de bevolking en het veel voorkomende leven in concubinaat, ontstaat hierdoor een onoplosbare warboel in zake de rechten op de grond. Op Aruba en Bonaire zijn in de 19e eeuw persoonlijke rechten op grond gegeven, wat op huur gelijkend, welke rechten echter dikwijls als zakelijke rechten, die vererfden, werden beschouwd. In 1925 zijn deze rechten bij verordening zakelijk verklaard, zonder dat inschrij ving in de openbare registers werd voorgeschreven. Door veelvuldige vererving en verdeling en niet behoorlijk vastgelegde begrenzing met domeingrond is ook hier een zeer verwarde toestand ontstaan. Veelal werd ook door notarissen ten behoeve van hen die geen eigen domspapieren bezaten een verjaringsakte opgemaakt, zonder enig onderzoek. De verordening op de eigendomsuitwijzing wil door middel van een kosteloze procedure de eigendomstoestand door de rechter laten vaststellen na kadastrale opmeting en onderzoek door de landmeter. De rechterlijke uitspraak is bindend en wordt als eigendomsbewijs aanvaard. Op Curasao en Aruba wordt in de regel grondbelasting betaald en voor de kadastrering gebruikt men mede de boekhouding van deze belasting- en percelenregisters volgens huisnummers. Mede uit de hypothecaire boekhouding en de memories van successie kan men zo de op te roepen personen ten behoeve van de grensregeling vinden. Medeeigenaren geven soms moeilijkheden, als zij niet bij de grondbelasting bekend zijn en er na hun overlijden geen successie- staat is gevraagd. Controle is mogelijk op het bevolkingsbureau. Men krijgt zo een verwijzingsregister met bekende eigenaren en perceels omschrijving. De metingen geschieden blad voor blad, de percelen worden per blad genummerd, daarna volgt oppervlakteberekening en wordt een percelenregister met nummer, blad, letter ruit en oppervlakte, inge richt. De perceelnummers worden daarna op de processen-verbaal van grensregeling aangetekend. Het proces-verbaal verwijst naar de eigenaar, uit het verwijzingsregister. Hierin worden nu de nieuwe gegevens der percelen uit het percelenregister met proces-verbaal nummer vermeldaanvankelijk bevatte het alleen de oude gegevens. In het percelenregister wordt verwezen naar het verwijzingsregister, om te weten uit welke oude percelen de nieuwe zijn ontstaan. Vervolgens wordt een kadastrale legger aangelegd, ongeveer als

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 142