143 hier te lande. Het leggerartikel komt in het percelenregisterlegger en verwijzingsregister verwijzen naar elkaar. Een naamlijst op kaart systeem completeert dit kadaster. De hypothecaire boekhouding kent dezelfde openbare registers als onze wetgeving (afzonderlijk hulpregister voor beslagen). Er is verder een repertorium (met een naamlijst daarop), waaruit in het percelenregister bezwaring en erfdienstbaarheden in daarvoor be stemde kolommen worden aangetekend. In het repertorium heeft elke persoon een vak. Gegevens voor de bijhouding van het kadaster komen uit de hypo theekboekhouding, de successiestaten en de opgaven van openbare werken (sloping, nieuwbouw). Waar het kadaster is ingevoerd, is meting vóór overdracht van gedeeltelijke percelen verplicht gesteld; geen nieuw perceel wordt gevormd zonder grensregeling. Bij de metingen worden opgemaakt proces-verbaal, veldwerk en hulpkaart, benevens een mutatiestaat voor de kad. boekhouding. Wordt een perceel binnen een jaar niet overgedragen, dan heeft ambtshalve hereniging plaats. Het tarief voor splitsing van percelen wordt berekend naar de waarde van de percelen, ongeacht de afstand van het perceel tot het kadasterkantoor. W. v. R. Nederlandse Jurisprudentie. 1 947/6i6. Kantongerecht Emmen (Pachtkamer) 19 Augustus 1947. Vóór de ruilverkaveling Exloër Esch had iemand los land in pacht. Na de ruilverkaveling wilde de eigenaar dit losse land met andere stukken grond als één hoeve verpachten. De Pachtkamer overweegt dat de requestrerende pachter er ook belang bij heeft dit losse stuk alsnog te blijven pachten in verband met zijn persoonlijke omstandig heden en dat hij als exploitant van landbouwgrond door de ruilver kaveling niet mag worden benadeeld en beslist dat het bedoelde stuk alsnog voor 6 jaren aan hem moet worden verpacht. Uit het gepu bliceerde blijkt niet of het bedoelde stuk ook veel van plaats is ver anderd, wel dat de grootte van 31 op 29 are is gereduceerd. Als de ligging sterk is veranderd kan ik me voorstellen dat deze beslissing bestreden kan worden wegens verkeerde afweging der verschillende belangen. Ligt de nieuwe kavel ongeveer terzelfder plaatse als vóór de ruilverkaveling, dan komt mij het besluit juist voor. i947/65i- Rechtbank 's-Hertogenbosch 24 December 1943. Een vonnis over de z.g.n. „noodweg" voor een ingesloten perceel. De eis werd betwist omdat het land grensde aan een „polderwetering" en er werd betoogd, dat deze als gemene vaart was te beschouwen waarlangs de openbare weg kon worden bereikt. De Rechtbank beslist met overwegingen over de tekst van het Code-artikel 682 en over uitdrukkingen in het Oud-Vaderlandse recht, dat de weg zodanig moet zijn dat de exploitatie van het ingesloten erf mogelijk is. Dus „noodweg" is „nodige weg".

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 143