148 verkaveling wordt besloten. De Minister van Landbouw beslist, hetzij ambtshalve, hetzij op verzoek van minstens drie eigenaren, van een landbouwvereniging of van een openbaar bestuur of instelling, dat tot een onderzoek zal worden overgegaan nopens een ontwerp van ruil verkaveling. Het onderzoek omvat: ie) een raadpleging van de eigenaren en van de andere houders van zakelijke en persoonlijke rechten gedurende een periode, waarin voor iedere belanghebbende ter inzage liggen een kaart van het blok met een voorlopig plan van wegen en waterlopen, een plan van grondverbeteringswerken, z.g. facultatieve werken, een lijst van kadastrale eigenaren, waarop tevens is vermeld het gedeelte van de vermoedelijke kosten die ten laste van de eigenaren komen en de wijze van omslag dezer kosten, 2e) een beraadslaging van de in algemene vergadering bijeenge roepen eigenaren, waarbij deze over het ontwerp stemmen. Wanneer het ontwerp van ruilverkaveling de instemming verkrijgt van minstens de helft van de eigenaren, die tenminste de helft van de oppervlakte van het blok vertegenwoordigen, wordt het aan de koninklijke goedkeuring voorgelegd. Vereist is dus een z.g. dubbele meerderheid zoals in Nederland vóór de wetswijziging van 1938. Evenals bij ons wordt de eigenaar, die ondanks openbare en bij zondere kennisgeving niet op de stemmingsvergadering verschijnt, geacht vóór te stemmen. Afdeling 2 het belangrijkste deel uit het ontwerp regelt de eigenlijke ruilverkavelingsprocedure. Bij het K.B. waarbij de ruilverkaveling wordt verordend, wordt een comité benoemd, dat belast is met de uitvoering. Dit comité bestaat uit drie leden t.w. een afgevaardigde van de Minister van Landbouw, tevens voor zitter, een afgevaardigde van de Minister van Financiën, die volgens de m.v.t. in de regel een ambtenaar zal zijn van de Domeinen of van het Kadaster en een afgevaardigde gekozen door de vergadering van stemge rechtigden. Het Ruilverkavelingscomité treedt op namens de Staat en beslist over alles wat de uitvoering van de ruilverkaveling betreft. De Bel gische ruilverkaveling gaat dus meer in de richting van ambtelijke uit voering dan de Nederlandse. Het comité stelt, bijgestaan, indien het zulks nuttig acht, door één of meer deskundigen, de waarde vast van elk perceel, tekent deze aan op een lijst waarop ook worden vermeld naam en adres van de eige naren, van de andere houders van zakelijke rechten en van de huur ders. Deze lijst wordt ter inzage gelegd, waarvan kennisgeving wordt gedaan. Omtrent de gegevens op de lijst kunnen bezwaren worden ingebracht bij het comité. Na afloop van de termijn voor de raad- pleging stelt het comité de lijst definitief vast, waarna de lijst voor

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 148