149 ieder ter inzage blijft op het gemeentehuis. Alleen tegen de uitkomsten van de schatting kunnen dan bezwaren worden ingediend bij de vrede rechter, die hierover beslist volgens een vereenvoudigde procedure en zonodig bovengenoemde lijst wijzigt. De ruilverkaveling wordt uitgevoerd overeenkomstig de gegevens op deze lijst. Bestaande geschillen over de eigendom van percelen worden niet eerst opgelost. Met na de vaststelling ontdekte fouten in de lijst of met overgang van zakelijke rechten behoeft het comité geen rekening te houden, behoudens herstel resp. regeling, in der minne of gerechtelijk, na afloop van de ruilverkaveling door overdracht van de rechten op de nieuwe kavel, of wanneer dit niet mogelijk is, door toe kenning van een vergoeding. Een procedure voor de zuivering der rechten, zoals de totstand koming van de lijst van rechthebbenden volgens de Ned. wet, waarbij de aard en de omvang van ieders recht op een bepaald ogenblik posi tief komen vast te staan, is in het Belgische ontwerp niet opgenomen. Na de schattingsprocedure maakt het comité het definitieve plan van wegen en waterlopen op en zorgt voor de uitvoering van de werken. Volgens art. 20 worden de gronden van vervallen wegen en waterlopen ambtshalve en zonder vergoeding aan de in de ruilverka veling begrepen gronden toegevoegd; deze bepaling missen we in de Ned. wet. Overeenkomstig art. 22 deelt het comité de nieuwe kavels aan de eigenaren toe. De kaart met de nieuwe kavelindeling en de toedelings- lijst, waarin behalve de namen van de zakelijke rechthebbenden en de huurders ook zijn opgenomen de waarden van de kavels, de verreke ningen, vergoedingen en de kosten, worden ter inzage gelegd. Voor de vaststelling dezer stukken vindt dezelfde procedure als bij de schatting plaats. Voor bezwaren tegen de waarde van de kavels, de verreke ningen, de vergoedingen en de kosten kan weer een beroep op de rechter worden gedaan evenals bij de schatting. Opmerkelijk is dat tegen de kaveltoedeling geen speciaal beroep op de rechter noch op een deskundige instantie mogelijk is. Zodra de toedelingslijst definitief geworden is, wordt de ruilverka velingsakte opgemaakt, waarin behalve alle gegevens uit de toedelings lij st o.m. de datum en voorwaarden van de ingebruikneming der nieuwe kavels worden opgenomen, alsmede de kosten van de werken en de omslag daarvan. De akte kan dus pas opgemaakt worden als de werken aan wegen en waterlopen c.q. grondverbeteringswerken gereed zijn. De ingebruikneming der nieuwe kavels heeft plaats na opmaking van de akte, dus aan het eind van het gehele werk. Daar het gebruik van de oude percelen door de uitvoering der werken nogal gestoord kan worden, kan deze rangorde voor. grote blokken wel moeilijkheden opleveren. Afdeling 3 regelt de wijze van financiering en van het innen der kosten. Afdeling 4 regelt de overdracht van de zakelijke rechten en van de pachtrechten.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 149