150 Volgens art. 27 komen de aan elke eigenaar toebedeelde nieuwe kavels in de plaats van zijn oude percelen. Dientengevolge worden, onder voorbehoud van wijzigingen tengevolge van bijzondere over eenkomsten, van rechtswege op de nieuwe kavels (of gedeelten daar van) overgedragen alle zakelijke rechten (vruchtgebruik, hypotheek enz.) behalve de erfdienstbaarheden die de oude percelen belastten, de oorzaken van nietigheid, herroeping of ontbinding die de rechtstitel van de eigenaar der oude percelen bezwaarden, de rechtsvorderingen van iedere aard die ingesteld waren be treffende die percelen en de pachtrechten, terwijl gezuiverd van alle bovengenoemde rechten komen de oude percelen die een eigenaar verlaat. Een gelijktijdige pachtverkaveling is dus alleen mogelijk op basis van vrijwilligheid. Hoofdstuk IV houdt in fiscale bepalingen. Door aanvullingen van het Wetboek der registratie-, hypotheek- en griffierechten en van het Wetboek van zegelrechten worden hierbij verschillende vrijstellingen van rechten geregeld. Uit de uitgebreide Memorie van Toelichting wordt nog vermeld een globale berekening van de landwinst en de arbeidsbesparing. Aan nemende dat 500 000 ha in aanmerking komt voor ruilverkaveling, kan uitvoering hiervan een landwinst opleveren van 22 500 ha benevens een arbeidsbesparing van 4653000 mandagen per jaar. Arnhem, April 1948. C. K. Coördinatie van het meet- en kaarteerwezen in Ned.-Indïè Men leeft snel in Nederlands-Indië. Ook werkt men er snel en neemt er spoedig besluiten, zelfs de wetgever. Zo kon het bestaan dat nauwelijks het ontwerp-besluit inzake de coördinatie van het Indische meet- en kaarteerwezen in dit tijdschrift x) was gepubliceerd, of de Mededelingen van het Kadaster (in N.I.) 2) brachten het bericht, dat die coördinatie een feit is geworden of beter, dat de regering be sloten heeft tot coördinatie over te gaan en in verband daarmee de daartoe nodige instituten in het leven heeft geroepen en wettelijke voorzieningen heeft getroffen. Bij Regeringsbesluit van 7 Januari 1948 nr 3 zijn, na opheffing van de Permanente Kaarteringscommissie, ingesteld een Raad en een Directorium voor het M. en K. wezen in N.I. Wat hierbij in de eerste plaats opvalt is, dat in vele opzichten is afgeweken van het oorspronkelijke ontwerp-besluit, in het bijzonder wat de vorm betreft. Het besluit zelf is beperkt tot een 13-tal artikelen, die, behalve de 1) jg. 1948, blz. 88 e.v. 2) jg. 1948, nr 1.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 150