FOTVGRAMMETRIE ENKARTOGRAF1E C. A. J. von FRIJTAG DRABBE Luchtfoto en geschiedenis Directeur Topografische Dienst: Voor de lezers van dit tijdschrift moge het wel duidelijk zijn, wat te bereiken valt met een luchtfoto op kaarteringsgebied, toch menen wij goed te doen eerst enige beschouwingen te wijden aan de lucht foto in het algemeen. Wat schuilt er eigenlijk in een luchtfoto meer dan in een kaart? Een kaart geeft de lineatuur, de parcellering van het terrein weer en door middel van symbolen en kleuren wordt tevens het gebruik van het terrein zo goed mogelijk in de kaart vastgelegd. Ook andere zaken, zoals afwatering, provinciale en gemeentelijke indeling, plegen in de kaart te worden weergegeven. Kortom, naar gelang van de doel stelling, wordt in een kaart datgene uitgebeeld wat de gebruiker of groep van gebruikers waarvoor zij bestemd is, daarvan verlangt. Dit alles wordt dan opgebouwd op het stramien van de kaart, nl. de parcellering. Hoe staat het nu met de luchtfoto Allereerst vallen er nu geen eisen te stellen met betrekking tot dat gene wat men er wel of niet op hebben wil. De foto geeft de aanblik van de aarde op het moment dat de opneming werd verricht. Men zal zich afvragen of wij dan helemaal niet kunnen ingrijpen in de afbeelding op de luchtfoto. Zeer zeker is dat het geval. Men kan b.v. de schaal bepalen. Wij weten uit ervaring allen wel, dat een schaal i 10.000 ongeveer alles geeft wat men van een luchtfoto wensen kan. Het kan evenwel voor komen, ^at v00r detailkaartering een opnameschaal wenselijk kan zijn die groter is. Evenzo kan voor speciale doeleinden ook een kleinere opnameschaal gunstig werken en inderdaad werkt voor algemeen ver band de luchtopname i 50.000 vaak zeer verhelderend. Niettemin kan men bij deze laatste schaal weinig details meer zien, zodat wij geloven niet te boud te spreken, als wij beweren, dat de schaal 1 10.000 wel de meest gewenste is. Nu kan men natuurlijk met de huidige technische hulpmiddelen luchtfoto's dje opgenomen zijn op deze schaal zeer gemakkelijk tot een vrijwel ideale foto op groter schaal vergroten, maar dan neemt men ook op de koop toe', dat de grotere vlieghoogte, die bij de op neming gebruikt is, sommige fijne details zal camoufleren of geheel doen verdwijnen. Wat zijn dat voor details die wij hier bedoelen? Wel, geheel in tegenstelling met een kaart, die slechts de opzet telijk gewenste zaken weergeeft, geeft de luchtfoto, behalve de linea tuur, veel en veel meer te zien. 11

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 161