164 foto-oog ze direct ziet, aan onze aandacht ontsnappen, wat vrijwel steeds het geval is? Wel, dat is verklaarbaar. Nergens is de bodem volmaakt vlak; zeer kleine hoogteverschillen, zelfs in de vorm van molshopen, zijn overal aanwezig en in de veelheid van de kleine hoogteverschillen frappeert ons een enkele meer of minder in het geheel niet. Maar dat is niet alles. De mens is relatief klein en als gevolg daarvan is zijn overzicht over de omgeving, wanneer hij ergens in nagenoeg vlak terrein staat, vrijwel nihil. Het gevolg is, dat de algemene vorm van een verheffing hem absoluut ontgaan kan. Zo komt het, dat sommige werken eeuwen lang aan de aandacht ontsnappen. De verschillen waren er wel, maar vroegen de aandacht niet en het wezen daarvan ontging ons daardoor. Een aardig voorbeeld daarvan biedt plaat II, een voormalig kasteel bij Heemskerk. Het relief komt lang niet in iedere foto zo goed uit. De hoogte van het gras of het uur van de opneming dragen daartoe bij. Het relief is in deze foto zo duidelijk, dat men zou verwachten stevige wallen in het terrein terug te vinden. Maar niets daarvan. Een archaeoloog verzekerde mij eens, dat het toch zo jammer was, dat de oude vorm van dit kasteel ter plaatse zo volkomen onherkenbaar wasanders zou het kasteel zeker worden nagegraven. Kan men zo iets begrijpen als men deze foto aanschouwt? Hoe komt het dan toch, dat iets dergelijks zó gecamoufleerd wordt? Ook dat is weer een voudig verklaarbaar. Immers een geslechte wal zit vol kuilen en gaten en deze kuilen en gaten vallen ons zo op, dat de algemene vorm van de wal ons ontgaat. De tekening is zo duidelijk, dat heel het grondplan met toegang, plaats van het gebouw, wallen en grachten precies vast te leggen is, zodat nagraven een kwestie van luttele arbeid is. Het derde voorbeeld is een aanleg uit de Spaanse tijd (XVIIe eeuw), nl. de Fossa Eugeniana. Deze fossa of gracht werd aangelegd om Rijn en Maas te verbinden en zo de eigenlijke verbinding, die in de noordelijke Nederlanden lag, te ontgaan. Dat hebben die Noord-Nederlanders niet zonder meer aanvaard en de verdedigingswerken zijn dan ook nooit behoorlijk gereed gekomen. Ternauwernood waren ze weer begonnen of bij een aanval werden ze weer verstoord. Een der meest opvallende verdedigingswerken stond op vroegere kaarten als een plaatselijke heuvel in het bos aan gegeven. Ik zelf ben trouwens ter plaatse geweest en in niets leek het op een verdedigingswerk. De ongelijkheid van de eertijds opge worpen grond vervaagde het beeld in het terrein volkomen. Niet echter in de fotozoals men ziet toont deze het verdedigingswerk zeer duidelijk. De Fossa Eugeniana is, zover ze ooit tot uitvoering is gekomen, van Maas tot Rijn op de luchtfoto's terug te vinden, waardoor wij nog heden in staat zijn in een huidige kaart dit vroegere werk te tekenen en aldus de vaak gebrekkige kaart van eeuwen her te recon strueren. Een aanmerkelijk oudere vorm van burchtbouw is de rondburcht, bestaande uit een aantal concentrische wallen en grachten.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 164