166 tekening ter beschikking heeft? De nagraving wordt dan toch wel rot de eenvoudigste vorm teruggebracht. Hoe komt het nu weer, dat deze burcht zich zo fraai aftekent en nochtans onbekend was gebleven? Ook dat is weer verklaarbaar. Het heeft in de nacht vóór de opneming zwaar gerijpt, misschien zelfs heel licht gesneeuwd. Wij kunnen dit zien. doordat er nog witte plekken in de foto voorkomen en doordat in de schaduw van de bomen niet op- gedooide rijp of sneeuw staat afgebeeld. De bodem bij de voormalige burcht heeft nu door het verschil in substantie (voormalige grachten zijn gevuld met veen, voormalige muren hebben steen achtergelaten) een tekening te voorschijn geroepen, die alleraardigst is en nog altijd tot een van mijn meest geliefde „gevallen" behoort. De datering zal vermoedelijk omstreeks het jaar iooo vallen en het is dan ook mogelijk, dat wij hier te doen hebben met de burcht van een bisschop, die rechten hief op het vervoer van producten. Dit brengt ons op een ander aardig, schoon minder recent geval, van een burcht nabij de IJssel, waarvan bekend was uit oorkonden, dat aldaar door de burchtheer tolrecht werd geheven van schepen die langs het kasteel voeren. Maar de burcht ligt middenin het landdoch de luchtfoto helpt ons ook hier weer. De IJssel stroomde nl. vroeger meer westelijk. De oude bedding is op de luchtfoto duidelijk, doch in het terrein totaal niet herkenbaar. Vast staat dus, dat de burcht destijds aan de IJssel lag en de kasteelheer beheerste dus de scheepvaart op de IJssel. Men moet dus niet te gauw denken aan fouten en misvattingen in oude geschriften, iets waartoe men maar al te vaak geneigd is als men zelf de oplossing niet vinden kan. Nog is de foto aan de A niet die van de oudste burcht in Nederland, want de Romeinen hebben in ons land ook nog iets achtergelaten. Foto VI toont ons het voormalige Fectio, het huidige Vechten. Hoe zwak ook, met wat goede wil is de rechthoekige aftekening van het voormalige Castellum goed vast te stellen en niet alleen dat, doch zelfs de torens in de hoeken tekenen zich af. Daar dit Castellum des tijds reeds door Remouchamps is nagegraven en wij de plattegrond dus kennen, valt het niet moeilijk de absolute overeenstemming tussen onze zwakke bodemtekening en de opgraving van Remouchamps vast te stellen. Zelfs geeft Remouchamps de beschoeiing aan van een Ro meinse haven. Deze beschoeiing komt in de foto eveneens nog zwakjes tot uitdrukking. Doch' hoe verklaart men een haven midden in dit droge gebied? Weer brengt de luchtfoto uitkomst en toont in een opneming in een natter stadium, dat vroeger ter plaatse van de beschoeiing de Zuid oever van een Rijnbocht liep. 2000 jaar geleden liep de Rijn dus langs Fectio. De foto heeft ons bovendien nog iets aardigs te vertellen, want dit Fectio ligt zij aan zij met ons huidige fort Vechten. De Romeinse en de XlXe eeuwse veldheer kozen nagenoeg hezelfde punt om hun sterkte aan te leggen. Wat is er toch weinig nieuws onder de zon Maar nog zijn dit niet de oudste „oudheden". In foto VII vinden wij bij Papeloze kerk in Drente een fraai voor-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 176