179 een paar plaatsen (Chessington en Esher) in de omgeving van Londen waren gebouwd (alleen het drukken geschiedt thans voor een deel weer te Southampton). Hierdoor moest er allerlei nieuw opgezet worden, waardoor het tijdstip voor vernieuwing dus gunstig was. Toch waren de nieuwe plannen niet het gevolg van de oorlog. Reeds in 1938 had een staatscommissie een rapport uitgebracht over nood-; zakelijke veranderingen in de Engelse kartografie 2) en de „aanbe velingen" van deze commissie zijn voor een groot deel bij de uitvoering van de nieuwe plannen gevolgd. De nieuwe topografische kaart Het belangrijkste werk is wel een geheel nieuwe topografische kaart van Engeland, waarvan al een flink aantal bladen gereed is en die op den duur de oude moet vervangen. Het eerste wat bij deze kaart opvalt is de schaaldeze is nl. 1 25 000. Het getal geeft al aan, dat men eindelijk is afgestapt van de oude schalen van zoveel inch to a mile (zoals bv. die van x inch to a mile of x 63 36°) Dit is nog niet de enige overwinning op het Engelse conservatisme een nog grotere nieuwigheid vertonen bladgrenzen en ruitering. Deze zijn nl. gebaseerd op de kilometer. De bladen zijn vierkant en omvatten een stuk van 10 bij 10 km, met een genummerde km-ruitering, waar door een gemakkelijke plaatsaanduiding door coördinaten in tienden van kilometers van elk punt in Engeland mogelijk is. Dit is dus, in iets andere vorm, een soortgelijk systeem, als bv. ook in Indië al lang bij de topografische kaarten werd toegepast. Het gebruik van de km inplaats van de mijl was reeds door de commissie van 1938 aanbevolen, waarbij voor het eerst voldaan is aan de wensen van de Decimal Association, die in Engeland propaganda voert voor het metrieke stelsel. Hiermee is dus al een eerste punt van overeenstemming met het continent bereikt. Ook in de uitvoering benadert de nieuwe kaart een type dat in sommige andere landen al lang bestaat. Dit is het type met drie kleuren (bruin voor de hoogtelijnen, blauw voor de wateren en zwart voor de overige terreinvoorwerpen), dat in steeds meer landen, zij het met verschillende variaties, wordt toegepast. Het is bv. al heel lang bekend van de Verenigde Staten., maar ook daar is men er weer enigs zins van afgeweken door toevoeging van een rode opdruk voor hoofd wegen (op de nieuwe Engelse kaart is het bruin van de hoogtelijnen hiervoor gebruikt) en soms van een grijze voor de bebouwde kom van een stad. Ook in Duitsland was men voor de oorlog tot dit type over gegaan bij de nieuwe kaart op 1 30000 van het Rijk, die in de plaats zou moeten treden van de topografische kaarten van de verschillende Duitse landen (zoals de Pruisische Messtischblatter enz.). De nieuwe Franse topografische kaart op 1 50 000 week iets sterker van het drie kleuren type af, doordat zowel een groene tint voor bos als een grijze 2) ZieDiscussion on the final report of the Departmental Committee on the Ordnance Survey. Geogr. Journ. XCIII, 1939-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 189