181 zeer steile rotsen minder steil worden voorgesteld, doordat alle hoogte lijnen nog naast elkaar met stippeltjes er tussen, worden getrokken, terwijl ze eigenlijk vrijwel zouden moeten samenvallen. De nieuwe Engelse kaart heeft dus nog het bezwaar, dat men van een rotsgordel of een steil klif aan de kust de hoogte niet direct kan zien en deze eerst moet uitrekenen uit hoogtecijfers bij aangren zende hoogtelijnen (zie fig.) Wat de projectie van de nieuwe kaart betreft, gaat Engeland weer een eigen weg. Men heeft hiervoor de Transversale Mercator-projectie gekozen, waarbij, zo als men weet, de cylinder de aarde raakt volgens de middenmeridiaanaan weers kanten daarvan neemt de vervorming snel toe. zodat deze projectie alleen van nut is voor smalle in N-Z richting uitgestrekte landen. Of deze nu werkelijk de best mogelijke projectie voor Engeland is, valt niet zo direct te zeggeh. Fragment van de reliëfweer gave op bl. 40/09, 1 25 000 (kust bij Bournemouth) De One-Inch 'map Naast de nieuwe topografische kaart blijft ook de oude One-Inch map nog in gebruik in de popular editiondie nu van de nieuwe kilo- meter-ruitering wordt voorzien. Hiervoor is dus de oude schaal van 1 inch to a mile, dat is 1 63 360 nog behouden. Ik mag er hier aan herinneren, dat de Verenigde Staten als schaal voor de topografische kaart 1 62 500 kozen, die voor het grote publiek de schaal van 1 inch to 1 mile voldoende benadert en toch in het decimale systeem bruik baar is. De One-Inch map vertoont een wat kleuriger beeld dan de nieuwe topografische kaart, door het groen van de bossen, de rode opvulling van wegen enz.voor de hoogtelijnen is soms een te lichte oranje achtige kleur gekozen, die weinig opvalt. Het aantal kleuren is echter toch nog altijd veel minder dan bij de Nederlandse en Indische topo grafische kaarten, waar met afzonderlijke tinten het bodemgebruik wordt voorgesteld (bv. lichtgroen voor weilanden, lichtrood voor heide enz. op de Nederlandse kaart, tinten voor sawah en kampongs op de Indische) en die daarom een heel eigen type vormen. Er is met deze One-Inch map vroeger heel wat geëxperimenteerd. Behalve de gewone uitgave, die acht kleuren bevat, heeft een relief- edition met bergschrapjes bestaan, die eerst geen en later een klein aantal hoogtelijnen bevatte, en verder een layered edition met ge kleurde hoogtezones, waarbij elke zone van 300 ft een aparte kleur had. Er bestaat zelfs een combinatie van de layered- en relief-editions, maar dit is niet meer dan een experiment. Merkwaardiger nog is de new relief edition, die voor de oorlog een tijd in gebruik is geweest. Ook deze heeft zowel hoogtelijnen als hellingschrapjes, maar deze schrapjes hebben de eigenaardigheid, dat

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 191