182 ze al naar de oriëntering van kleur veranderenaan de verlichte NW- zijde zijn ze helder oranje-achtig, aan de schaduwzijde donker grijs bruin; daartussen gaan ze geleidelijk in elkaar over. Men heeft hier een oplossing willen verkrijgen voor een zich steeds weer bij schrapjeskaarten herhalend vraagstuknl. dat van de eenzijdige contra de verticale belichting. Hiervan is de verticale belichting, zoals die op de oude Franse en Oostenrijkse topogra fische kaarten voorkomt, exact, d.w.z. een zelfde schrapjesdichtheid geeft steeds een zelfde steilte weer, maar deze spreekt minder tot het oog, terwijl de eenzijdige belichting, zoals die van de oude Zwit serse Dufour-kaart, wél zeer expressief is, doch het bezwaar heeft, dat een zelfde steilte aan de belichte zijde door veel minder en dun nere schrapjes wordt weergegeven dan aan de schaduwzijde. In dit Engelse voorbeeld heeft men de voordelen van beide systemen willen combineren en het effect bovendien nog versterkt door een bleke ondertint, die naar de hoogte toe sterker wordt. In zijn kleurrijke uitvoering benadert deze kaart enigszins de Noorse topografische kaarten en de producten van de Zwitserse particuliere kartografie (zoals de kaarten van Kümmerly Frey en van Orell Füssli), maar heeft daartegenover het voordeel van de exactheid. Men moet echter niet vragen hoeveel werk en kosten nodig waren om dit fraaie effect te verkrijgen. Geen van deze bijzondere uitgaven wordt thans meer herdrukt. Dit is evenmin het geval met de half-inch map (i 126720) met hoogte- tinten, al ligt het in de bedoeling deze in de toekomst wel weer uit te geven. Kleinere schalen Veel gebruikt wordt ook thans de Quarter Tnch Map (1 1253440), eveneens met gekleurde hoogtezones, die nu ook voorzien is van de National Grid, met vakken van 10 km lengte en breedte. Deze kaart is bijzonder geschikt voor het autoverkeer. In haar uitvoering met gekleurde hoogtezones doet zij het meest denken aan de bekende Over zichtskaart op 1 1250000 van Java in 10 bladen en die van Sumatra op dezelfde schaal (in 28 bladen, nog niet voltooid). Deze Indische kaarten hebben een wegenstelsel geheel in rood, de bladen van de Engelse Quarter-Inch map in zwart met een opvulling gedeeltelijk in rood, gedeeltelijk in bruin (deze laatste kleur valt te weinig op in de bruine hoogtezones). Een fraaie overzichtskaart van Engeland en Schotland in twee bladen was de kaart op 1 :63360c (10 miles to 1 inch). Deze schaal wordt nu vervangen door die van 1 625 000, die voor de practijk de vroegere voldoende benadert, maar zich beter voor metingen leent. Hier is dus hetzelfde argument gebruikt als in de Verenigde Staten bij de keuze van de schaal 1 62 500 voor de topografische kaarten. (Zou deze in de toekomst ook in Engeland nog eens gebruikt worden?). Op deze schaal van 1 625 000 is een fraaie serie kaarten ver-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 192