183 schenen, die bewerkt zijn door het Ministry of Planning en die ieder een bepaald verschijnsel afbeelden (bodemgebruik, gewassen, op brengst van de grond, industrialisatie, delfstoffen, dichtheid van be volking enz.). De serie vormt samen een fraaie losbladige atlas van Engeland en Schotland. Ook op de schaal I i millioen is een Overzichtskaart van Engeland en Schotland uitgegeven, die zich niet houdt aan de bladgrenzen van de Internationale Wereldkaart. De organisatie van de Internationale Wereldkaart, waarvan het secretariaat vroeger bij de Ordnance Survey te Southampton berustte, is, voor zover kon worden nagegaan, nog niet weer hersteld. Het is trouwens de vraag of deze thans niet meer bij de U.N.O. zou thuishoren. De Internationale Wereldkaart De samenstelling van de bladen van de Internationale Wereldkaart is in Engeland in handen van de Military Survey, de voortzetting op grotere schaal van de Geographical Section of the General Staff, die ook in de vorige oorlog reeds grote aantallen bladen gemaakt heeft. Ook deze instelling is ondergebracht in barakken in een plaats in de omgeving van Londenals drukkerij was een fabriek van verpakkings materiaal gerequireerd. Hier is ook een deel gedrukt van de enorme hoeveelheden kopieën van buitenlandse topografische kaarten, die in de oorlog nodig waren. Ook in deze oorlog heeft de Internationale Wereldkaart weer een grote rol gespeeld, nog meer dan in de vorige en niet alleen aan ge allieerde, maar ook aan Duitse zijde. Aan beide zijden is er nog voor uitgang bereikt in de uitvoering. Zo is men algemeen afgestapt van de zwarte hoogtelijnen en heeft deze vervangen door bruine, wat voordien alleen bij de Duitse bladen het geval was. Men kan daar in Indië nu ook toe overgaan, waardoor de uitvoering der bladen meer in overeenstemming zal zijn met die der overige Indische overzichtskaarten. Er is. in Engeland nog op allerlei wijzen mee geëxperimenteerdzo heeft men het zelfs wel eens geprobeerd met donkergroene hoogtelijnen, en in 1946 was een blad in bewerking met grijze hoogtelijnen. De hoogtekleuren zijn in het algemeen die van de officiële kleurenschaal, maar ook hier komen variaties in voor en niet steeds even goede. De Amerikaanse bladen onderscheiden zich bv. soms door zeer harde en verblindende tinten. Een nieuwigheid is ook het aangeven van bos, dat vroeger op de bladen van de Internationale Wereldkaart niet voorkwam. Op een deel van de Amerikaanse bladen (bv. op een aantal van Oost-Azië) bestaat dit uit wijd uiteenliggende kringetjes in donkergroen, waar tussen de details en hoogtetinten goed zichtbaar blijven; op andere uit een effen groene tint, die de hoogtetinten natuurlijk stoort. Ook andere tekens, die vroeger niet gebruikt werden, zijn soms toegevoegd, zoals bv. koraalriffen, die sinds 1941 ook reeds op de Indische bladen voorkomen. Op de Duitse bladen worden, zoals reeds werd gezegd, reeds lang bruine hoogtelijnen toegepast en er wordt ook een ruimer gebruik

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 193