184 gemaakt van verschillend gestreepte tussen-hoogtelijnen (bv. van 25, 5°) 75. 150 m) waar dat nodig is. Het bos wordt ook hier door ver spreide donkergroene tekentjes aangeduid. Een aantal Duitse bladen van Midden-Azië onderscheidt zich door een paars-grijze schaduw- tint, die tot. nu toe op de Internationale Wereldkaart ontbrak en die eön zeer fraai plastisch effect geeft; men was nu ook bezig dit in Engeland toe te passen. Behalve de gewone uitgave bestonden aan Duitse zijde ook een aparte Verkehrsausgabe en een Fliegerausgabe, die ruwer bewerkt zijn, een zwaarder wegenstelsel en iets andere hoogtetinten hebben1). Militaire Luchtvaartkaarten Behalve de gewone uitgave van de Internationale Wereldkaart was in Engeland voor de militaire luchtvaart een aparte uitgave in gebruik, bewerkt in de zg. Army/Air Style. Deze wijkt nog sterker af van de gewone uitgave dan de Duitse luchtvaartkaartalle hoogtezones (be halve het wit gelaten laagland) hebben hier een naar de hoogte toe donkerder wordende violette hoogtetint. De reden voor de keuze van de violette kleur is, dat deze bij slechte belichting in de cockpit het doorzichtigst zou zijn en de andere details het minst zou storen, wat echter door sommigen wordt betwijfeld. Dergelijke éénkleurige hoogte zones hebben het nadeel, dat men wel hoger of lager worden van het terrein ziet (en bij een plateau soms zelfs dit niet), maar de abso lute hoogte van een zone slechts met moeite kan herkennen, daar deze sprekend op de zones aan weerskanten ervan lijkt. De normale schaal van groen via geel, lichtbruin en bruin naar roodbruin biedt veel meer mogelijkheden om elke zone een kenmerkende kleur te geven en moet daarom in het algemeen de voorkeur genieten. De bladen zijn vrij grof bewerkt, met een roodbruin wegenstelsel, zeer donkerblauwe wateren, een vervloeiende blauwe zone langs de kust, die niet fraai is, en zwarte of donkerblauwe luchtvaart-gegevens. Op een aantal bladen is ook bos aangegeven door een effen groene tint, die in de violette hoogtezones een vuil-grauwe combinatietint geeft, die de hoogtetinten vrijwel onleesbaar maakt Iti de Verenigde Staten is voor de militaire luchtvaart een over eenkomstige kaart gemaakt (die ook Indië omvat) met hoogtelijnen en hoogtezones in groen, wat er nog helderder en doorzichtiger uit ziet dan het violet van de Engelse uitgave. Ook enkele andere kleuren wijken af: het wegenstelsel is meestal zwart, de spoorwegen zijn paars, de luchtvaartgegevens eveneens paars (zoals ook op de vooroorlogse Indische luchtvaartkaart) en er zijn zelfs bladen met rode plaats namen. Kartografisch hebben ze het bezwaar van een overlading met kleine zijriviertjes, wat de hoofdzaken stoort; dit geldt eveneens voor de Amerikaanse Navigation Chart op 1 12315 000 met een weinig fraaie gebergtevoorstelling in groene schaduwtekening en een over lading met voetpaden. 1) Door de welwillendheid van de Royal Geographical Society kon ik in haar gebouw een aantal Duitse oorlogskaarten raadplegen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 194