*185 Behalve van deze bijzondere militaire luchtvaart-uitgaven wordt voor de luchtvaart, zowel voor de militaire als de civiele, ook veel gebruik gemaakt van de gewone uitgave van de Internationale Wereldkaart met een opdruk van luchtvaartgegevens (op de Engelse bladen meestal in rood of donkerblauw). Dit was voor de oorlog ook het geval bij de kaarten voor de Ned.-Indische luchtmacht, doch dan met een paarse en donkergroene opdruk voor de luchtvaartgegevens. Civiele 1 u chtva artka arten Reeds lang voor de oorlog bestond een afzonderlijke uitgave van de kaart op de schaal i i ooo ooo speciaal bedoeld voor de civiele lucht vaart, de Carte normale aéronautique internationale au i i ooo ooo. Deze werd echter slechts in enkele landen uitgegeven, de andere gebruikten de reeds genoemde gewone bladen met luchtvaart-opdruk, totdat in de oorlog de Army/Air Style in gebruik kwam, die ook nu nog veel voor de burgerluchtvaart wordt gebruikt. Deze vroegere civiele luchtvaartkaart had hoogtezones van licht- naar donkerbruin, waarbij het laagland wit gelaten werd, en hoogte lijnen in bruin (bij een aantal Italiaanse bladen echter in grijs, in enkele andere gevallen in zwart). De zee had soms een blauwe zoom langs de kust, het wegenstelsel was rood, de spoorwegen waren zwart en de luchtvaartgegevens eveneens, waardoor ze niet altijd goed zicht baar waren. Sommige bladen, zoals de Franse, hadden ook een effen- groene tint voor bos, waardoor weer de hoogtezones slecht leesbaar werden; beter waren in dit opzicht de Noorse bladen met een wijde groene arcering voor bos, al blijft de boven reeds genoemde signatuur van fijne groene tekentjes nog preferabel. Om de kaart niet te overvullen zijn op enkele bladen veel namen van kleinere plaatsen weggelaten terwijl de bijbehorende plaats zelf wel was opgenomen; hetzelfde is in Indië ook wel eens toegepast op verzoek van de Militaire Luchtvaart. Dit -heeft echter bezwaren bij het geven van berichtenmen moet dan spreken over ,,een plaats op graden N.B. enz.". Op enkele andere bladen zijn de namen in grijs gedrukt, waarmee men het doel beter heeft bereikt. De voor de civiele luchtvaartkringen nieuw ontworpen voorschrif ten van de PICAO te Montreal (Provisional International Civil Avia tion Organization) doen sterk aan de vroeger bestaande denken (soort gelijke hoogtezones bv.). De vroegere zwarte kleurplaat, voor plaatsen, spoorwegen enz. moet nu wat lichter, in donkergrijs worden afge drukt, waardoor de zwarte luchtvaartgegevens meteen duidelijker worden. Op de effen groene bostint is boven al critiek uitgeoefend: een vervanging door kleine donkergroene bos-tekentjes zou ook hier te verkiezen zijn. Een afzonderlijke gele plaat alleen voor de opvulling van de grote steden doet wat overbodig aan en zal in Engeland dan ook niet toegepast worden. In het algemeen is deze kaart vrij grof bewerkt met de bedoeling om bij het gebruik snel een overzicht te krijgen. Het verdient zeker aanbeveling om ook in deze uitvoering een kaart voor het gehele grondgebied van de toekomstige Indonesische

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 195