187 mindere waardering bedoeld. Immers, in de eerste plaats is het reeds belangwekkend te zien, tot welke van de vele mogelijkheden men in Engeland ten slotte zijn keuze heeft bepaaldmaar belangrijker nog is de wijze waarop deze is toegepast. En dan blijkt weer de grote zorg en de voorbeeldige en aesthetische uitvoering van het officiële Britse kaartwerk. Op het gebied van de overzichtskaarten is er in verband met de oorlogsnoodzaak veel provisorisch werk verricht, dat geen blijvende waarde zal blijken te bezitten, maar daarnaast is men bezig met belangrijke experimenten en daarmede zijn reeds goede resultaten verkregen. De organisatie, waarbij in Engeland van grote delen van de wereld officiële kaarten worden gemaakt, kan voor de overige landen van veel betekenis zijn. Men vraagt zich echter af of dit wel een Brits militair monopolie behoort te blijven en of een dergelijke organisatie eigenlijk niet door de U.N.O. overgenomen zou moeten worden. Luchtfotografie ten dienste van de wegenbouw in Amerika Een van de rapporten die op de jaarlijkse bijeenkomst van de Highway Research Board werden ingediend, had betrekking op de toepassing van luchtfotografie bij de bouw en de controle van wegen en vliegvelden. Het betreft hier een methode om gegevens omtrent de toestand van wegen e.a. te verzamelen door middel van strook- fotografie uit de lucht. Deze methode van fotograferen op lage hoogte is een vlugge en gemakkelijke methode om zich van de meest essentiële punten van een verharding b.v., op de hoogte te stellen, het geen men tot nu toe alleen door persoonlijke waarneming ter plaatse heeft kunnen bereiken. De strookfotografie uit de lucht verschilt van gewone luchtfoto grafie hierin, dat een doorlopende, niet onderbroken fotostrook wordt verkregen, inplaats van een serie afzonderlijke foto's die elkaar over lappen de strook kan meer dan 60 m lang zijn. Men maakt voor het fotograferen gebruik van een speciaal voor dit doel geconstrueerde camera, waarmede op lage hoogte en met grote vliegsnelheid gefoto grafeerd kan worden. De schaal van de verkregen foto is zeer groot, nl. 1300, waarbij dan een teri'einstrook van verscheidene kilometers lengte in beeld is gebracht. Duidelijk kunnen op deze wijze de uit werking van explosies, herstellingen, scheuren en randbeschadigingen van betonwegen worden bestudeerdvan bitumineuze verhardingen kunnen op deze wijze bovendien gebreken van de fundering worden opgespoord. Door bovenbedoelde methode is het ook mogelijk van ver uit elkaar liggende objecten binnen korte tijd gegevens te verzamelen, waardoor een vergelijkende studie mogelijk wordt gemaakt. Zij is in deze tijd, nu dikwijls op korte termijn gegevens worden gevraagd voor het uitwerken van uitbreidingsplannen, van grote betekenis. (Ontleend aan Wegen van Juli 1947.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 197