Luchtkaartering in West-lndië 188 Medio October vertrok van Schiphol wederom een K.L.M.-vliegtuig geheel ingericht voor kartografische doeleinden naar Curasao. Dit is reeds het derde fotovliegtuig, dat door het Fototechnisch en Carto grafisch Bedrijf der K.L.M. in de loop van dit jaar naar het westelijk halfrond wordt gezonden, ter uitvoering van belangrijke luchtkaar- teringsopdrachten. Reeds voor de oorlog heeft de KX-M. in West-lndië zich met dit werk beziggehouden. Op verzoek van de betrokken gouvernementen en regeringen werden in de jaren 1938 tot en met 1940 geheel Trini dad, een deel van Suriname, Curasao, Aruba en Venezuela op deze wijze in kaart gebracht. Sinds het begin van dit jaar heeft de K.L.M. het luchtkaarterings- werk in Zuid-Amerika wederom hervat. Als onderdeel van het Wel vaartsplan voor Suriname zijn op het ogenblik in opdracht van de Staten van Suriname een fotografische en een meetkundige ploeg van de K.L.M. met een DC-3 kaarteringsvliegtuig bezig het noordelijk deel van Suriname in kaart te brengen. Dit werk, waarvan ook de meetkundige grondslag door het Fototechnisch en Cartografisch Be drijf der K.L.M. wordt verzorgd, zodat thans landmeters van de K.L.M. doordringen in het Surinaams oerwoud, omvat een opper vlakte van ongeveer 80000 km2, waarvan thans bijna de helft uit de lucht is gefotografeerd. De opneming van het gehele gebied geschiedt op schaal I 40000 op een vlieghoogte van iets minder dan 5000 m. Voor bepaalde gedeelten van de kuststrook bovendien op schaal 1 20 000. Na voltooiing van deze opdracht zal zeer waarschijnlijk ook het zuidelijk deel van Suriname een beurt krijgen. Hiervoor wor den thans reeds voorbereidingen getroffen. Zoals men weet, is Suriname, dat een oppervlakte van ongeveer 160000 km2 beslaat, voor het merendeel nog ongecultiveerd gebied. Van de gesteldheid en de inhoud van de bodem weet men tot op heden maar betrekkelijk weinig. Thans streeft Suriname door een zeer nauw keurig onderzoek naar een intensieve exploitatie. Het Welvaartsplan, door Suriname zelf opgesteld, tracht een basis te leggen om te komen tot een productieve ontwikkeling van de natuurlijke bronnen van het land. Niet alleen de ertslagen in de bodem en de houtrijkdom der uit gestrekte oerwouden, maar ook de mogelijkheden op het gebied van veeteelt, bananencultuur, rijstbouw, cacaoplantages en andere cultures heeft men daarbij op het oog. Door het omvangrijke werk der luchtkaartering, dat voor de uit voering van al deze plannen van groot belang is, hoopt men te komen tot een grondige kennis van de bodemgesteldheid. Hierbij wordt ge bruik gemaakt van belangrijke nieuwe vindingen op het gebied van foto-interpretatie. De resultaten hiervan worden verwerkt in langs fotogrammetrische weg vervaardigde kaarten, waarvan de productie is opgedragen aan de te Delft gevestigde Fotogrammetrische Afdeling van het Fototechnisch en Cartografisch Bedrijf van de K.L.M. Een andere fotografische eenheid van de K.L.M. nam in de loop

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1948 | | pagina 198